PRACA PO STUDIACH. Jak znaleźć pracę z ORZECZENIEM? Twoja Nowa Praca – program Absolwent
Znalezienie pierwszej pracy po studiach to naprawdę duże wyzwanie. Zobacz, jak znaleźć sposoby, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę z orzeczeniem.
Co najbardziej cenią w pracy z osobami z niepełnosprawnością pracownicy uczelni? Co musisz wiedzieć, myśląc o studiach będąc OzN? Do kogo na uczelni się zgłosić, mając szczególne potrzeby?
🙄 Co najbardziej cenią w pracy z OzN pracownicy uczelni?
Dlaczego w niektórych przypadkach niezbędna byłaby wygrana w Euro Jackpota? Co musisz wiedzieć, myśląc o studiach będąc OzN? Do kogo na uczelni się zgłosić mając szczególne potrzeby?
Bohaterami dzisiejszego odcinka są:
👉 Tomasz Jastrzębski - Pełnomocnik Rektora Politechniki Białostockiej ds. Osób z Niepełnosprawnościami
👉 Sebastian Grabek - Informatyk/Tyfloinformatyk Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
👉 Dominika Hoft - Młodsza specjalistka ds. Osób z Niepełnosprawnościami na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
👉 Agnieszka Kossowska - Kierownik Biura Wsparcia ds. Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej
Sprawdźcie, co mają Wam do powiedzenia! :)
🎧 TUTAJ obejrzysz filmik z audiodeskrypcją.
Tomasz Jastrzębski: To, że każda z tych osób jest inna i nie jest to taka rutynowa praca.
Sebastian Grabek: Dla mnie każda osoba to jest wyzwanie, bo każdy student jest inny. Każdy student ma inne wymagania. Każdy student potrzebuje różnorakich materiałów dostosowanych specjalnie do jego potrzeb. Każda osoba, która do mnie przychodzi jest to dla mnie wyzwanie. Bo nawet jeżeli czegoś nie wiem, to próbuję pozyskiwać gdzieś pokątnie, po innych uczelniach, informacje, jak można coś dostosować. albo zapytać się studenta jakie on ma preferencje jeżeli chodzi o dostosowanie.
Dominika Hoft: O Boże, co ja kocham w swojej pracy? Przede wszystkim w mojej pracy kocham ludzi, to, że mogę się realizować, pracować z ludźmi. Obecnie odpowiadam przede wszystkim za organizację szkoleń. Jestem opiekunką Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UAM "Ad Astra" Zaczęłam tam działać 10 lat temu. Po dziesięciu latach jestem ich opiekunem. Wychodziłam z tej perspektywy studentki Teraz jestem opiekunką.
Tomasz Jastrzębski: To trudne pytanie. Gdyby to ode mnie zależało, to chciałbym, żeby uczelnia była w pełni dostępna pod różnymi względami: cyfrowo i architektonicznie, informacyjno-komunikacyjnie, ale tutaj musielibyśmy wygrać chyba Euro Jackpota.
Sebastian Grabek: Myślę, że najważniejsza jest świadomość, jeżeli chodzi o kadrę zarządzającą, dydaktyczną, administrację, bo jeżeli byśmy mieli większą świadomość odnośnie dostępności, odnośnie pomocy, moglibyśmy w większym stopniu polepszyć funkcjonowanie uczelni i osób, które się na niej znajdują.
Dominika Hoft: Osoba z niepełnosprawnością to taka sama osoba jak każda inna, tyle że czasami potrzebuje większego wsparcia, większych udogodnień. Potrzebuje czasami trochę więcej czasu, żeby jakieś rzeczy zrobić, ale tak samo jest w tym świadoma i bardzo wytrwała, że chce do tego dążyć.
Agnieszka Kosowska: Jeśli chcesz studiować, jeśli tobie naprawdę na tym zależy, to pamiętaj, że wsparcie zawsze dostaniesz. Trzeba tylko mówić, nie wolno tego trzymać dla siebie. Jeśli nie powiesz, to nikt nie będzie wiedział, czego tobie potrzeba. A jeśli powiesz to jest bardzo duża szansa, że twoje słowa, twoje prośby trafią do odpowiednich ludzi. Ja jestem przekonana, że nikt na uczelni nie zostawi Ciebie samego, samą bez wsparcia.
Sebastian Grabek: Ważne, żeby nas znaleźli. Czyli albo przez stronę internetową, numer telefonu. Dzwonią do nas, kontaktują się z nami, żebyśmy mogli im pokazać, jaki mamy wachlarz dla nich różnych możliwości, które im umożliwią studiowanie. Mamy pracownie wsparcia dla studentów z niepełnosprawnościami, gdzie mamy sprzęt specjalistyczny. Jestem opiekunem tej pracowni. Mamy możliwości dostosowywania materiałów specjalnie dla studentów. Myślę, że to jest taka duża zachęta, żeby studenci po prostu byli, mogli bez problemu studiować z różnymi dostosowaniami.
Tomasz Jastrzębski: Zgłosić się do BONu [Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami] tutaj postaramy się pomóc. Po drugie samemu zdecydować, czy chce mówić wśród ludzi ze swojej grupy z roku o tym, że ma jakiś problem, ma jakieś bariery, żeby nie wstydziła się tego powiedzieć. Trzecia sprawa, żeby nie poddawały się, jeżeli pojawią się jakieś problemy.
Dominika Hoft: Przede wszystkim nie bójcie się pytać, bo kto pyta, nie błądzi. I to jest pierwszy krok do tego, żeby wam było lepiej. Druga rzecz korzystajcie. Uczelnia Wam daje bardzo dużo form wsparcia, ale nie tylko są formy wsparcia, ale też wyjazdy, szkolenia, to w czym możecie się realizować. Dążcie do postawionych sobie celów, bo to jest też rzecz, która będzie waszym wyznacznikiem.
Agnieszka Kosowska: Co usłyszałam i słyszę właściwie wielokrotnie, że uczelnia jest taką pierwszą instytucją w ścieżce edukacyjnej, w której faktycznie ludzie mogą się rozwinąć. Nie są im wytykane jakieś dysfunkcje, że nie potrafisz, w tym jesteś kiepski. Tylko właśnie jest możliwość budowania na mocnych stronach. I nagle talent, który gdzieś tam był ukryty w szkole średniej czy w szkole podstawowej, a wychodziła na pierwszy plan niepełnosprawność. Okazuje się, że ten talent może być czymś, na czym ty zbudujesz swoje życie.
Sebastian Grabek: Często tak się zdarza, że studenci, którzy do nas przejdą, słyszeli o dostosowaniu różnych udźwiękowienia itd. Tylko nie wiedzieli, że oni też z tego mogą korzystać. Jeżeli oni to u nas zobaczą później wykorzystują to w życiu. Daje im to duże ułatwienie, jeżeli chodzi o odsłuchiwanie np. książek, a nie żeby któryś z rodziców im to czytał. To co chwilę są jakieś same pozytywy, bo ludzie po prostu nie mają świadomości. Przychodzą do nas na studia, mamy tę pracownię, mamy możliwości, mamy zakres wsparcia, widzą, z czego mogą skorzystać. Nie było osoby, która by nie skorzystała z tego i nie była szczęśliwa.
Dominika Hoft: Żebyście realizowali się w swoim życiu i byli szczęśliwi w tym co robicie.
Agnieszka Kosowska: Żeby już więcej nie było lock downów. Żebyśmy mogli być wszyscy razem, twarzą w twarz.
Tomasz Jastrzębski: Wszystkim życzę zdrowia, bo to w sumie jest najważniejsze.
Sebastian Grabek: Zdrowia i wszystkim życzę dużo dostępności.
***
#studiabezbarier #uczelniadostępna #swieta #nastudiach #orzeczenie #niepełnosprawność #pełnomocnicy #pełnomocnik #dziekanat #politechnikaopolska #politechnikabiałostocka #uniwersytetwkielcach #uniwersytetwpoznaniu #świadomakadra #BON #świętabożegonarodzenia #święta2022 #zyczenia #poradnik #wskazówki #krakow
Znalezienie pierwszej pracy po studiach to naprawdę duże wyzwanie. Zobacz, jak znaleźć sposoby, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę z orzeczeniem.
Sprawdź, czy takie określenia jak niepełnosprawny, inwalida, kaleka to określenia, które nadal powinniśmy stosować?
Świadoma kadra to BEZPŁATNY program szkoleń, warsztatów i przestrzeń na wymianę doświadczeń w zakresie zwiększania dostępności na uczelniach wyższych.