Wyszukiwarka wsparcia

Świetnie, że tu jesteś!
Możesz znaleźć tutaj zbiór różnych form wsparcia w zależności od tego, co Cię interesuje.
Poniżej znajdziesz filtry, które możesz zastosować do wyszukania konkretnego zakresu wsparcia, obszaru naszego kraju, na jakim to wsparcie jest udzielane albo wyszukania wszystkiego, co dotyczy Twojego stopnia niepełnosprawności czy aktywności, która akurat Cię interesuje. Znajdziesz tutaj także wyszukiwarkę dofinansowań dla osób z niepełnosprawnością. To czego dziś szukasz? 😊

Filtruj
13 wyników
 • Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego

  Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego to miejsce, w którym pomożemy Ci z formalnościami, wyborem kierunku studiów, znalezieniem akademika, a także włączymy Cię w społeczność studencką poprzez nasze wydarzenia, spotkania, imprezy. To jak? Dołączysz?

  Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego, czyli w skrócie CWEZ to długa nazwa, ale istnieje po to, żeby podać Ci pomocną dłoń w przeskoczeniu ze szkoły średniej na studia. To trudny moment dla wielu osób – pełen zmian, niepewności i wkraczania w samodzielność. Dodatkowo potrzeby związane z niepełnosprawnością, mogą przytłaczać i przywoływać wiele pytań w głowie. Nie chcemy, żebyś szukał odpowiedzi sam/a, dlatego jesteśmy dla Ciebie. CWEZ to miejsce, w którym pomożemy Ci z formalnościami, wyborem kierunku studiów, znalezieniem akademika, a także włączymy Cię w społeczność studencką poprzez nasze wydarzenia, spotkania, imprezy. To jak? Dołączysz? 

  DLACZEGO PROJEKT JEST TAK WAŻNY? 

  Wiemy, że ten moment może zaważyć na całym Twoim przyszłym życiu zawodowym. Brzmi groźnie, co? Dlatego nie chcemy zostawiać Cię z tym sam na sam. Zaczniemy od pomocy w odnalezieniu się w nowym środowisku. Jest to szczególnie ważne dla tych z Was, którzy uczyli się wcześniej indywidualnie lub w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Chcemy, abyście nie tylko byli bardziej samodzielni, ale także abyście się czuli pewni siebie, swojej sprawczości i wartości. Wasza zaradność wpłynie nie tylko pozytywnie na edukację oraz odnalezienie się w grupie, ale finalnie także na ścieżkę zawodową. 

  DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT? 

  Dbamy o młodych na każdym z etapów. Najpierw, abyście wybrali dobrze kierunek studiów. Dobrze dla siebie, a nie dla mamy czy kogoś innego. Potem wspieramy Was już jako studentów, żeby studia były przyjemnością i prawdziwym rozwojem. Następnie jako absolwentów, abyście mogli znaleźć satysfakcjonującą pracę, a przy tym czuli się dobrze psychicznie. W każdym z tych momentów dbamy o pomoc psychologiczną, pomagamy nawiązywać znajomości i rozwijać się w grupie. 

  Wasze życiowe „plecaki” wyposażamy w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, abyście z takim ekwipunkiem mogli samodzielnie kontynuować naukę, w tym na studiach wyższych. Nie chcemy, abyście zdobywali wiedzę nieprzydatną Wam w przyszłej pracy.   

  KTO MOŻE W NIM WZIĄĆ UDZIAŁ? 

  Projekt jest skierowany dla osób z całej Polski, głównie od 16 do 35 roku życia z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Przede wszystkim dla osób, które myślą o studiowaniu, są już kandydatami, studentami lub absolwentami. Skorzystać mogą osoby z każdym stopniem niepełnosprawności, nawet lekkim – jest to jeden z nielicznych projektów PFRON-u, w którym, w ograniczonej liczbie, mogą brać udział ludzie z każdym stopniem niepełnosprawności. 

  PIERWSZE SPOTKANIE Z NAMI – BĄDŹMY NA „TY”! 

  Pierwsze spotkanie może się odbyć na różne sposoby: osobiście, przez telefon lub mailowo. Opowiadamy Ci o projekcie, o tym, z czego możesz skorzystać i co mogłoby Ci się przydać na danym etapie życia. Jeśli decydujesz się wziąć udział, jesteś w odpowiednim wieku i masz aktualne orzeczenie, potrzebujemy jego skan lub ksero. Następnie otrzymujesz od nas dokumenty – osobiście lub drogą pocztową. Bierzemy ludzi z CAŁEJ Polski, nie musi to być Wrocław. Po prawidłowym wypełnieniu dokumentów od nas, zostaniesz dodany/-a do grupy na Facebooku. Tam znajdziesz na bieżąco informacje o wyjazdach, wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach i warsztatach. Jeśli będziesz potrzebować pomocy indywidualnej, jakim może być wsparcie psychologiczne lub doradztwo zawodowe, to po prostu o tym powiedz, a my skontaktujemy Cię z osobami, które udzielają tego wsparcia. Brzmi całkiem nieskomplikowanie, co? 

  CZY MOŻLIWE JEST WSPARCIE ZDALNE? 

  Oczywiście, nie musisz mieszkać we Wrocławiu, żeby uczestniczyć w programie. Nie musisz nawet wychodzić z domu, chociaż miło by było poznać Cię osobiście 😊 Wszystkie formy wsparcia mogą być dostosowane on-line. Przez komputer lub telefonicznie spotkasz się z naszym doradcą zawodowym,  skorzystasz z pomocy naszych psychologów (także w języku migowym lub po angielsku!) i będziesz mieć okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym. Niektóre wydarzenia kulturalne robimy online, na przykład warsztaty, czy też spotkania integracyjne. 

  WEEKENDOWE WYJAZDY NA WARSZTATY 

  Staramy się zapewnić każdemu odpowiednie wsparcie. W ciągu roku organizujemy sześć weekendowych (od piątku do niedzieli) wyjazdów w komfortowym, dostosowanym hotelu, w przepięknych okolicznościach przyrody, zazwyczaj w górach. Wyjazdy organizowane są w dwóch blokach tematycznych, w ciągu roku można zatem skorzystać z dwóch wyjazdów. Podczas takich spotkań uczestnicy mają okazję brać udział w warsztatach z umiejętności miękkich. Chcemy Was poznać lepiej, zjeść z Wami dobry obiad, wypić kawę i wyjść na spacer. A wieczorem pogadać, pograć w planszówki  albo w kręgle. Wspólny czas najlepiej spaja, integruje, zacieśnia więzy. 

  FORMY WSPARCIA 

  Wszystkie formy wsparcia, z których możecie skorzystać w projekcie: 

  - warsztaty interpersonalne, 

  - treningi aktywności społecznej (wydarzenia kulturalne, na które chodzimy wspólnie), 

  - wsparcie coachingowe/psychologiczne (także po angielsku i w języku migowym), 

  - indywidualne poradnictwo zawodowe, 

  - wsparcie w załatwianiu formalności, 

  - orientacja przestrzenna, 

  - adaptacja materiałów dydaktycznych (w pełni realizowana przez Centrum Adaptacji), 

  - szkolenia komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku (prowadzone przez specjalistów z Centrum Adaptacji), 

  - porady. 

  NASI SPECJALIŚCI 

  W naszym Stowarzyszeniu pracują doświadczone osoby z poczuciem misji i pasją do tego, co robią, którzy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą.  

  Angażujemy się we wspieranie każdej osoby indywidualnie i staramy się być uważni na Twoje potrzeby, bo najważniejszy jest dla nas człowiek i jego potrzeby, i to się u nas czuje! 

  Dlatego jeśli chciałbyś rozwinąć swoje kompetencje, znaleźć dobrą prace a przy tym nawiązać nowe, wspaniałe przyjaźnie, to Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego - CWEZ - jest właśnie dla Ciebie! Zgłoś się do nas! 

 • „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Dostępne mieszkanie

  Program pomoże uzyskać dofinansowanie do zmiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych.

  Nowe mieszkanie musi znajdować się w takiej lokalizacji, która umożliwiałaby samodzielne opuszczenie budynku. 

  Zdecydowanie umożliwia to bycie niezależnym, ułatwia to podjęcie pracy i prowadzenie życia towarzyskiego. 

   

  Przejdź do strony
 • Program „Absolwent” Twoja Nowa Praca

  Program "Absolwent" realizowany jest w naszym Stowarzyszeniu pod nazwą Twoja Nowa Praca. To szansa dla studentów ostatnich lat studiów i absolwentów, którzy mają problem, aby zdobyć doświadczenie na rynku pracy.

  Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością na ostatnim roku studiów I lub II stopnia, bądź ukończyłeś studnia nie później niż 5 lat temu (60 miesięcy), w ogarnięciu całego procesu pomoże Ci nasz projekt Twoja Nowa Praca.

  Nasi specjaliści pomogą napisać CV, żeby nie zginęło w gąszczu takich samych, byle jakich dokumentów.

  Otrzymasz wsparcie doradców zawodowych i psychologa.

  Masz szanse na szkolenia wyjazdowe w atrakcyjnym miejscu.

  Finansowanie wybranego przez ciebie szkolenie zawodowego lub językowego wartości do 5 000 zł.

  Płatne staże za 2000 zł miesięcznie.

  A także dodatek motywacyjny 400-600 zł miesięcznie. 

  Sygnet stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości w postaci czterech kwadratów tworzących niepełną literę T na niebieskim tle. Wokół sygnetu młodzi czarno-biali rysowani ludzie. Pod sygnetem napis "twoje nowe możliwości"

  Aplikuj już teraz!

  http://www.tnm.org.pl/program-absolwent/zglos_chec_udzialu/

  Przejdź do strony
 • Program „PRACA – INTEGRACJA” to kolejna szansa na zatrudnienie

  Pilotażowy program „PRACA - INTEGRACJA” stworzony został, aby zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy o co najmniej 1000 osób rocznie.

  Dofinansowanie można uzyskać na:

  • rekrutację i rozpoznanie potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • uzyskanie pożądanych kwalifikacji/umiejętności zawodowych oraz pracowniczych,
  • zniwelowanie barier uniemożliwiających podjęcie zatrudnienia (m.in.: zakup sprzętów i urządzeń technicznych, zatrudnienie asystenta lub trenera pracy, dojazd do pracy),
  • wypłatę dodatku motywacyjnego rekompensującego podwyższone koszty związane z podjęciem aktywności zawodowej osoby z niepełnosprawnością,
  • wykorzystanie innowacyjnych metod pracy, mających na celu utrzymanie osoby niepełnosprawnej w zatrudnieniu.
  Przejdź do strony
 • Program „STABILNE ZATRUDNIENIE” pomaga w podjęciu pracy

  Program „STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” pomaga osobom z niepełnosprawnością odnaleźć się na rynku pracy poprzez zdobycie doświadczenia i wymaganych kwalifikacji.

  Program koncentruje się nad wypracowaniem lub wzmocnieniem kwalifikacji zawodowych.

  Oprócz tego umożliwia także podjęcie staży. Dokonuje tego przez instytucje wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej. Dzięki temu możliwe jest zdobycie doświadczenia zawodowego i poznanie specyfiki pracy w urzędzie. Przełamywane są również bariery i fałszywe przekonania dotyczące zatrudnienia i współpracy z osobami z niepełnosprawnością. 

   

  Przejdź do strony
 • „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe

  Celem Programu jest stworzenie infrastruktury Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM), składającej się z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych.

  Mieszkanie to dla wielu symbol samodzielności. Służy także zapewnieniu niezależności osobom z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.

  WSM mają jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie i świadczenie całodobowych usług wspomagających dostosowanych do indywidualnych potrzeb ich mieszkańców (osób wymagających wysokiego poziomu wsparcia).

   

   

  Przejdź do strony
 • „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla Absolwenta

  Program „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla Absolwenta dorzuci Ci się do wynajmu mieszkania na okres poszukiwania i rozpoczęcia pracy.

  Dofinansowanie do wynajmu może trwać przez okres pełnych 3 lat (36 miesięcy). 

  Skierowane jest do absolwentów maksymalnie 3 lata po ukończeniu studiów. Pomoże rozpocząć samodzielne i niezależne życie po zakończeniu edukacji. I to nie tylko na czas szukania pracy, ale także już w trakcie zatrudnienia. 

   

  Przejdź do strony
 • Samodzielność – Aktywność – Mobilność. Mobilność osób z niepełnosprawnością

  Jest to program, który wspiera mobilność osób z niepełnosprawnością ruchową. Ułatwi być aktywnym społecznie i zawodowo poprzez zapewnienie dostępu do korzystania z samochodu osobowego.

  • Program skierowany jest do osób, które nie mogą poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego i legitymują się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności.

  Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup nowego lub używanego dostosowanego samochodu osobowego.

  Można je uzyskać:

  • dla kierowcy poruszającego się na wózku inwalidzkim. Auto musi umożliwić zajęcie miejsca kierowcy oraz możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdu bez konieczności przesiadania się z wózka inwalidzkiego na fotel kierowcy. 
  • dla przewożonego pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim. Samochód musi umożliwić podróż osoby z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim bez konieczności przesiadania się z wózka inwalidzkiego na fotel pasażera.
  Przejdź do strony
 • „Aktywny Samorząd” zaopiekuje się Twoim dzieckiem

  Program wspiera Cię w utrzymaniu Twojej pracy poprzez zapewnienie opieki dla Twojego malucha.

  Wsparcie dotyczy dziecka przebywającego w żłobku, przedszkolu albo pod inną tego typu opieką.

  Więcej informacji znajdziesz tutaj:
  https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2023-roku/

  Przejdź do strony
 • „Aktywny Samorząd” ułatwia poruszanie się

  Świat jest zbyt piękny, żeby zostawać w domu. Skorzystaj z programu "Aktywny Samorząd" w 2023 roku i otrzymaj dofinansowanie w ramach usuwania problemów z poruszaniem się osób z niepełnosprawnościami.

  Program zapewnia pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Nie zostawia Cię samym ze sprzętem, pomoże także w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. 

  Dofinansowanie dotyczy również wsparcia w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości. Oraz oczywiście pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny,.

  Program zakłada również pomoc w sfinansowaniu skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego. 

  Więcej informacji znajdziesz tutaj:
  https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2023-roku/

  Przejdź do strony
 • „Aktywny samorząd” pomaga wiedzieć!

  Każdy chce czytać, słuchać, żeby wiedzieć więcej. Program "Aktywny Samorząd" w 2023 roku ułatwia brać czynnie udział w społeczeństwie informacyjnym osobom z niepełnosprawnościami.

  Program zapewnia nie tylko pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu lub obu rąk).

  Możesz także starać się o dofinansowanie do szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania. 

  Na dodatek program nie tylko pomoże w zakupie sprzętu, ale także w utrzymaniu jego sprawności technicznej. 

  Więcej informacji znajdziesz tutaj:
  https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2023-roku/

  Przejdź do strony
 • „Aktywny samorząd” likwiduje bariery transportowe

  Jeśli marzysz o dostosowanych podróżach samochodem, program „Aktywny samorząd” w 2023 r. pomoże w likwidowaniu barier transportowych dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

  Możesz otrzymać pomoc przy zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (jeśli posiadasz dysfunkcję narządu ruchu lub słuchu).
  Dzięki programowi łatwiej uzyskasz prawo jazdy (przy dysfunkcji narządu ruchu lub słuchu - w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego).

  Więcej informacji znajdziesz tutaj:
  https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2023-roku/

  Przejdź do strony
 • Politechnika Wrocławska – wsparcie osób z niepełnosprawnością na uczelni

  Politechnika Wrocławska od wielu lat prowadzi działania na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Dzięki nieustannemu rozwojowi w tym zakresie, także poprzez udział w konkursie Uczelnia Dostępna, oferuje ona szeroki wybór wsparcia.

  W DDO (czyli Dziale Dostępności) można znaleźć między innymi:

  • Pomoc w sferze Organizacyjnej
  • Pomoc w sferze Materialnej
  • Pomoc w sferze Dydaktycznej
  • Pomoc w sferze Socjalno-Bytowej

  lub

  • Wnioskować o pomoc Asystenta Edukacyjnego
  • Zgłosić potrzebę Adaptacji Materiałów
  • Skorzystać z Wypożyczalni Sprzętu Specjalistycznego
  • Skorzystać z Laboratorium Tyfloinformatycznego
  • Skorzystać ze Wsparcia psychologicznego

  Więcej informacji na stronie Działu Dostępności Politechniki Wrocławskiej.

  Przejdź do strony

Projekt Twoja Nowa Praca

Sprawdź projekt Twoja Nowa Praca, który pomaga zdobyć pracę po studiach szybko i bezboleśnie.

Dowiedz się więcej

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.