Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego
Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego to miejsce, w którym pomożemy Ci z formalnościami, wyborem kierunku studiów, znalezieniem akademika, a także włączymy Cię w społeczność studencką poprzez nasze wydarzenia, spotkania, imprezy. To jak? Dołączysz?
Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego, czyli w skrócie CWEZ to długa nazwa, ale istnieje po to, żeby podać Ci pomocną dłoń w przeskoczeniu ze szkoły średniej na studia. To trudny moment dla wielu osób – pełen zmian, niepewności i wkraczania w samodzielność. Dodatkowo potrzeby związane z niepełnosprawnością, mogą przytłaczać i przywoływać wiele pytań w głowie. Nie chcemy, żebyś szukał odpowiedzi sam/a, dlatego jesteśmy dla Ciebie. CWEZ to miejsce, w którym pomożemy Ci z formalnościami, wyborem kierunku studiów, znalezieniem akademika, a także włączymy Cię w społeczność studencką poprzez nasze wydarzenia, spotkania, imprezy. To jak? Dołączysz?
DLACZEGO PROJEKT JEST TAK WAŻNY?
Wiemy, że ten moment może zaważyć na całym Twoim przyszłym życiu zawodowym. Brzmi groźnie, co? Dlatego nie chcemy zostawiać Cię z tym sam na sam. Zaczniemy od pomocy w odnalezieniu się w nowym środowisku. Jest to szczególnie ważne dla tych z Was, którzy uczyli się wcześniej indywidualnie lub w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Chcemy, abyście nie tylko byli bardziej samodzielni, ale także abyście się czuli pewni siebie, swojej sprawczości i wartości. Wasza zaradność wpłynie nie tylko pozytywnie na edukację oraz odnalezienie się w grupie, ale finalnie także na ścieżkę zawodową.
DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT?
Dbamy o młodych na każdym z etapów. Najpierw, abyście wybrali dobrze kierunek studiów. Dobrze dla siebie, a nie dla mamy czy kogoś innego. Potem wspieramy Was już jako studentów, żeby studia były przyjemnością i prawdziwym rozwojem. Następnie jako absolwentów, abyście mogli znaleźć satysfakcjonującą pracę, a przy tym czuli się dobrze psychicznie. W każdym z tych momentów dbamy o pomoc psychologiczną, pomagamy nawiązywać znajomości i rozwijać się w grupie.
Wasze życiowe „plecaki” wyposażamy w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, abyście z takim ekwipunkiem mogli samodzielnie kontynuować naukę, w tym na studiach wyższych. Nie chcemy, abyście zdobywali wiedzę nieprzydatną Wam w przyszłej pracy.
KTO MOŻE W NIM WZIĄĆ UDZIAŁ?
Projekt jest skierowany dla osób z całej Polski, głównie od 16 do 35 roku życia z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Przede wszystkim dla osób, które myślą o studiowaniu, są już kandydatami, studentami lub absolwentami. Skorzystać mogą osoby z każdym stopniem niepełnosprawności, nawet lekkim – jest to jeden z nielicznych projektów PFRON-u, w którym, w ograniczonej liczbie, mogą brać udział ludzie z każdym stopniem niepełnosprawności.
PIERWSZE SPOTKANIE Z NAMI – BĄDŹMY NA „TY”!
Pierwsze spotkanie może się odbyć na różne sposoby: osobiście, przez telefon lub mailowo. Opowiadamy Ci o projekcie, o tym, z czego możesz skorzystać i co mogłoby Ci się przydać na danym etapie życia. Jeśli decydujesz się wziąć udział, jesteś w odpowiednim wieku i masz aktualne orzeczenie, potrzebujemy jego skan lub ksero. Następnie otrzymujesz od nas dokumenty – osobiście lub drogą pocztową. Bierzemy ludzi z CAŁEJ Polski, nie musi to być Wrocław. Po prawidłowym wypełnieniu dokumentów od nas, zostaniesz dodany/-a do grupy na Facebooku. Tam znajdziesz na bieżąco informacje o wyjazdach, wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach i warsztatach. Jeśli będziesz potrzebować pomocy indywidualnej, jakim może być wsparcie psychologiczne lub doradztwo zawodowe, to po prostu o tym powiedz, a my skontaktujemy Cię z osobami, które udzielają tego wsparcia. Brzmi całkiem nieskomplikowanie, co?
CZY MOŻLIWE JEST WSPARCIE ZDALNE?
Oczywiście, nie musisz mieszkać we Wrocławiu, żeby uczestniczyć w programie. Nie musisz nawet wychodzić z domu, chociaż miło by było poznać Cię osobiście 😊 Wszystkie formy wsparcia mogą być dostosowane on-line. Przez komputer lub telefonicznie spotkasz się z naszym doradcą zawodowym, skorzystasz z pomocy naszych psychologów (także w języku migowym lub po angielsku!) i będziesz mieć okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym. Niektóre wydarzenia kulturalne robimy online, na przykład warsztaty, czy też spotkania integracyjne.
WEEKENDOWE WYJAZDY NA WARSZTATY
Staramy się zapewnić każdemu odpowiednie wsparcie. W ciągu roku organizujemy sześć weekendowych (od piątku do niedzieli) wyjazdów w komfortowym, dostosowanym hotelu, w przepięknych okolicznościach przyrody, zazwyczaj w górach. Wyjazdy organizowane są w dwóch blokach tematycznych, w ciągu roku można zatem skorzystać z dwóch wyjazdów. Podczas takich spotkań uczestnicy mają okazję brać udział w warsztatach z umiejętności miękkich. Chcemy Was poznać lepiej, zjeść z Wami dobry obiad, wypić kawę i wyjść na spacer. A wieczorem pogadać, pograć w planszówki albo w kręgle. Wspólny czas najlepiej spaja, integruje, zacieśnia więzy.
FORMY WSPARCIA
Wszystkie formy wsparcia, z których możecie skorzystać w projekcie:
- warsztaty interpersonalne,
- treningi aktywności społecznej (wydarzenia kulturalne, na które chodzimy wspólnie),
- wsparcie coachingowe/psychologiczne (także po angielsku i w języku migowym),
- indywidualne poradnictwo zawodowe,
- wsparcie w załatwianiu formalności,
- orientacja przestrzenna,
- adaptacja materiałów dydaktycznych (w pełni realizowana przez Centrum Adaptacji),
- szkolenia komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku (prowadzone przez specjalistów z Centrum Adaptacji),
- porady.
NASI SPECJALIŚCI
W naszym Stowarzyszeniu pracują doświadczone osoby z poczuciem misji i pasją do tego, co robią, którzy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą.
Angażujemy się we wspieranie każdej osoby indywidualnie i staramy się być uważni na Twoje potrzeby, bo najważniejszy jest dla nas człowiek i jego potrzeby, i to się u nas czuje!
Dlatego jeśli chciałbyś rozwinąć swoje kompetencje, znaleźć dobrą prace a przy tym nawiązać nowe, wspaniałe przyjaźnie, to Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego - CWEZ - jest właśnie dla Ciebie! Zgłoś się do nas!