Czego się boisz przed podjęciem pracy?
Jesteś przed podjęciem pierwszej pracy? Albo z powodów zdrowotnych miałeś dłuższą przerwę? Czego możesz się obawiać i jak sobie z tym poradzić?
Wsparcie możesz uzyskać na naprawdę wielu płaszczyznach, nie tylko na poziomie niwelowania barier architektonicznych.
Wiele osób jest zdziwionych, że osoby z niepełnosprawnością ruchową najczęściej nie mają problemów tylko pokroju barier architektonicznych. Problemy są różnego pochodzenia (mózgowego, rdzeniowego, ze strony schorzeń układu kostno-stawowego oraz amputacje), stąd zróżnicowane są ich szczególne potrzeby. Mogą to być problemy urologiczne, odleżyny, spastyczność, estetyka ciała, zaburzenia termoregulacji i inne, indywidualne, w tym psychologiczne. O tym wszystkim wie BON – Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Zawsze zachęcamy najpierw do kontaktu ze specjalistami pracującymi właśnie po to, aby pomagać studentom ze szczególnymi potrzebami. Pomogą zorganizować zajęcia w innej sali, z dogodnym podjazdem i szerokimi drzwiami. Przenieść termin egzaminu kolidujący z turnusem rehabilitacyjnym. Pomóc w kontakcie z niezbyt miłym wykładowcą. A przy tym zadba także o udzielanie pomocy, porad i prowadzenie szkoleń mających na celu zwiększenie świadomości wśród pracowników uczelni. A przy tym zaopatrzyć ich w umiejętności i wiedzę w zakresie ich pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Nasze stowarzyszenie od lat świadczy takie szkolenia w ramach projektu Świadoma Kadra, o którym możesz poczytać więcej TUTAJ.
Zawsze zachęcamy do rozmowy z prowadzącym (można poprosić o kontakt przez BON). Może nie mieć doświadczenia z osobą z dysfunkcją ruchową. Łatwiej będzie mu ciebie na pewno zrozumieć i podejść indywidualnie do twoich potrzeb. Być może spróbuje jeszcze bardziej dostosować warunki nauki do twoich potrzeb. Na wielu uczelniach funkcjonują wypożyczalnie sprzętu. Bardzo pomocne mogą się okazać odpowiednie wózki inwalidzkie, protezy oraz urządzenia informatyczne (np. jednoręczne klawiatury dla osób z amputacją kończyn czy oprogramowaniem do obsługi komputera bez użycia rąk). W niektórych salach mogą być dostępne biurka dostosowane pod wózek.
Zawsze warto poszperać czy uczelnia ma listę dostępnych architektonicznie budynków. Taki wykaz budynków UW wraz z opisem ich dostępności architektonicznej oraz dodatkowymi informacjami ma na przykład Uniwersytet Warszawski. Informacje są naprawdę szczegółowe i bardzo przydatne. Jak na przykład kontakt mailowy i telefoniczny do kierownika administracyjnego. Ułatwia to komunikację w razie wątpliwości czy potrzeby pomocy w danym miejscu. A także dokładne szerokości drzwi, liczba ewentualnych schodów, kto pomoże przy obsłudze platformy dla osób z niepełnosprawnością. Oraz oczywiście dostosowanie toalet. Zachęcamy także do skorzystania z naszej oferty Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego. Często pomagamy zobaczyć wspólnie wybraną uczelnię, w grupie lub indywidualnie. Poznanie uczelni od środka daje dużo spokoju i pewności siebie. Na dodatek nasz projekt to świetne miejsce integracji, wsparcia psychologicznego, coachingowego oraz pomocy w problemach okołouczelnianych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zerknij TUTAJ.
Warto rozważyć także pomoc asystenta dydaktycznego, który pomoże w zdobywaniu wiedzy. Najkorzystniej, jeśli tę funkcję przejmie inny student, np. osoba z twojej grupy. Czasem jest to ktoś spoza uczelni, np. członek rodziny. Asystent zawiera umowę zlecenie z uczelnią poprzez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami i jest wynagradzany za swoją pracę. Dobrym rozwiązaniem jest także nasz projekt „Studiuję niezależnie”, który zapewnia asystenturę poza zajęciami – gdy trzeba iść do biblioteki, na zakupy czy w transporcie do i z uczelni. Albo po prostu – do kina. Więcej informacji uzyskasz TUTAJ.
Niektóre uczelnie pomagają także poprzez wsparcie psychologiczne. Kiedy czujesz, że potrzebujesz specjalisty, zawsze warto poszukać takiego kontaktu, najlepiej przez BON. Pracujący tam psycholodzy dobrze znają problemy studentów, chętnie pomogą i umówią się na spotkanie. Wielu z nich prowadzi także konsultacje on-line, więc nie musisz się martwić dodatkowo o transport do miejsca spotkania.
Jak widzisz, uczelnie przekształcają się w miejsce coraz bardziej dostępne dla studentów z niepełnosprawnościami. Coraz więcej budynków jest przyjaznych architektonicznie. Na dodatek możesz liczyć na wiele form wsparcia, które pomogą ci w codziennym studiowaniu i zdobyciu wykształcenia.
Jesteś przed podjęciem pierwszej pracy? Albo z powodów zdrowotnych miałeś dłuższą przerwę? Czego możesz się obawiać i jak sobie z tym poradzić?
Szacuje się, że aż 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Wielu z nich boi się podjęcia pracy. Jesteś jedną z nich? Przeczytaj i dowiedz się więcej, jak poradzić sobie z ...
...ale boisz się zapytać i wolisz wygooglać. Czy jako osoba z niepełnosprawnością musisz wiedzieć coś dodatkowo?