Kategorie:
Tagi:

7 OBAW przed SZUKANIEM PRACY przez osobę z niepełnosprawnością

Masz obawy związane z tym, że nie znajdziesz pracy? Niezależnie czy masz niepełnosprawność, czy nie, to ten problem tak naprawdę dotyka nas wszystkich.

💡 Masz obawy związane z szukaniem pierwszej pracy będąc osoba z niepełnosprawnością?

W tym odcinku opowiemy Ci o obawach związanych z pierwszą pracą z perspektywy osoby z niepełnosprawnością, a także podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić 😉

Znalezienie pracy dla OzN po studiach wcale nie musi być takie trudne! 🙂

🎧 Link do odcinka z audiodeskrypcją znajdziesz TUTAJ.  


🔥 Jeżeli nie chcesz przechodzić całego procesu poszukiwania i zdobywania pracy sam/a, dołącz do BEZPŁATNEGO programu TWOJA NOWA PRACA.
To kompleksowe wsparciu dla OzN w wejściu na rynek pracy. TUTAJ dowiesz się więcej. 

______________________________

Masz obawy związane z tym, że nie znajdziesz pracy? Niezależnie czy masz niepełnosprawność, czy nie, to ten problem tak naprawdę dotyka nas wszystkich. Myślę, że to jest odpowiednia droga, by pójść po tę wymarzoną pracę. Jesteś osobą z niepełnosprawnością? A może masz obawy związane z tym, że nie znajdziesz pracy? Dobrze się składa. Bo dzisiaj pokażę konkretne porady, które rozwiążą twoje obawy. Punkt piąty może cię zaskoczyć. No to co, lecimy?

Nie znajdę odpowiedniej pracy.

Dobra informacja dla ciebie jest taka, że niezależnie czy masz niepełnosprawność, czy nie, to ten problem dotyka wszystkich. Nie po to kończysz studia, żeby znaleźć jakąkolwiek pracę, tylko tą wymarzoną. Żeby wiedzieć, jaka to jest praca, wypisz konkrety, które muszą się znaleźć w tej ofercie pracy. Dzięki temu przyglądając mnóstwo ofert, będziesz wiedzieć, która jest dla ciebie, a którą lepiej omijać. I wiesz co? Możesz zawsze skorzystać z biura karier albo ze wsparcia doradcy zawodowego na swojej uczelni. Myślę, że to jest odpowiednia droga, by pójść po wymarzoną pracę.

Mówić o niepełnosprawności?

Oto jest pytanie. Masz niepełnosprawność widoczną, niewidoczną? Chcesz mówić o niepełnosprawności w pracy albo może lepiej nie? Tak naprawdę to jest twoja decyzja. Powiem szczerze z mojego doświadczenia, że warto mówić o niepełnosprawności w pracy i tak naprawdę wszędzie, o studiach już mówiliśmy wcześniej, ale w pracy - mi to przyniosło konkretne rozwiązania. Kiedyś pracowałem w korpo, kilkaset pracowników w firmie. Okazało się, że największy monitor w firmie, oprócz prezesa, oczywiście mam ja. Dlaczego? Bo powiedziałem, że potrzebuję wsparcia w postaci dostosowanego sprzętu i dzięki temu łatwiej mi się pracowało. Więc mogłem swoje obowiązki wykonywać tak, jak każda inna osoba. Czy warto mówić o niepełnosprawności w pracy? Według mnie - jak najbardziej tak.

Jak zdobędę wymagane doświadczenie?

Masz CV, ale jest trochę puste i nie wiesz co do tego CV wpisać? Wcale ci się nie dziwię, bo miałem podobnie. Ale sprawdź czy przypadkiem troszkę siebie nie doceniasz. Bo brałeś udział w jakimś wolontariacie, masz certyfikaty, byłeś w kołach naukowych, brałeś udział w różnych projektach i właśnie to można wpisać w CV. Dzięki czemu w procesie rekrutacji będzie ci o wiele łatwiej. Musisz zacząć się doceniać. Pamiętaj też, że dobrym startem może być staż, który pomoże ci zdobyć pierwsze doświadczenie w twojej branży.

Będę za mało zarabiać.

Kończysz studia i od razu myślisz, że będziesz dużo zarabiać? Jako starszy kolega ci powiem, że raczej to tak nie funkcjonuje. Ale życzę ci, żeby tak właśnie było w twoim przypadku. To mniej więcej wygląda tak, że kończysz studia, i musisz mieć to doświadczenie, o którym chwilę temu rozmawialiśmy. Więc to, co mogę ci polecić, to abyś na samym początku nie nastawiał się na wynagrodzenie, tylko na to, żeby zdobyć doświadczenie. Zdobędziesz doświadczenie, może właśnie jakiś staż, i dzięki temu, jak wzrosną twoje umiejętności, to też wzrośnie w przyszłości twoja wypłata. Od tego zacznij, a na pewno będziesz w przyszłości zadowolony.

Będę za dużo zarabiał, co rentą?

Wakacje, urlop, święta... a ty czekasz aż wpadnie renta. Renta to temat rzeka, ale powiem szczerze z doświadczenia i obserwując swoich znajomych, że często ta renta, to jest taka niewidzialna ściana. Zastanawiasz się, ile możesz zarobić, ale żeby nie było za dużo, żeby nie stracić, albo żeby ci nie zawiesili renty. I tu decyzja zawsze jest po twojej stronie. Ale znam też osoby, które zmieniły perspektywę. I zaczęły myśleć w ten sposób: Ile muszę zarabiać, żeby to wystarczyło, żeby nie zastanawiać się czy renta jest potrzebna, czy też nie. I tego właśnie ci życzę, żeby trochę zmienić perspektywę. Wzrośnie twoje doświadczenie, wzrosną twoje zarobki. I nie pozwól, żeby renta cię w tym hamowała.

Boję się opinii współpracowników.

Zastanawiasz się, czy mówić o niepełnosprawności pracodawcy, ale podobny dylemat możesz mieć w kontaktach ze współpracownikami. Niezależnie czy twoja niepełnosprawność jest widoczna, czy nie. Zachęcam znów do tego, by właśnie w kontaktach ze współpracownikami w tych sytuacjach, w których masz taką potrzebę, żeby właśnie oni o tym wiedzieli. Wtedy będzie tobie komfortowo pracować, im będzie komfortowo w kontakcie z tobą, bo będą wiedzieli, jakich słów używać, jakich unikać. Powiedz im o tym, bo ważna jest świadomość. Zacznijmy od nas samych, naszego podwórka. Więc np. na spotkaniach integracyjnych, jeśli masz oczywiście dystans do siebie, to zawsze możesz pokazywać to, jaki jesteś na co dzień, nie udawaj kogoś innego. Jeśli masz dystans do siebie i na przykład jesteś osobą niewidomą, lubisz żartować, możesz opowiedzieć pewien dowcip na przykład taki... Dlaczego osoby niewidome kupują bułki z makiem? Bo na każdej z nich jest inna historia.

7 czy 8 godzin pracy?

I tu mamy kolejny dylemat. Ile pracować? 7 czy 8 godzin pracy? Ty się nie musisz zastanawiać, bo zazwyczaj lekarz medycyny pracy z góry wpisuje 7 godzin. Ale czy to dobrze? Znam osoby, sam jestem taką osobą, która poprosiła lekarza medycyny pracy,  o zgodę, bo pracować 8 godzin. Dlaczego? Dlatego, że jeśli będziesz pracował więcej, to możesz więcej zarobić, zdobyć większe kompetencje i szybciej się postarać o awans. Więc jeśli nie ma przeciwwskazań, zastanów się, czy nie chciałbyś pracować 8 godzin.

To, że masz obawy związane ze znalezieniem wymarzonej pracy, wcale mnie nie dziwi. Ale już wiesz, że warto mówić o swoich potrzebach. Warto też mówić o swoich obawach, bo może się okazać, że te obawy wcale nie są takie straszne. Szczerze? Ja miałem dokładnie te same obawy, jak ty. Dobra informacja dla ciebie jest taka, że nie musisz tego całego procesu przechodzić samodzielnie, no bo po co. Twoja Nowa Praca, program "Absolwent", to program, z którego sam korzystałem. I mogę szczerze powiedzieć, że czekają na ciebie specjaliści, którzy pomogą ci znaleźć wymarzoną pracę. Po więcej szczegółów, zapraszam cię TUTAJ. Myślę, że naprawdę warto.

Dzięki za dzisiaj.

A dla tych co wytrzymali do końca...a tam wytrzymali, z przyjemnością zostali do końca, mam na koniec bonusowego suchara.

Dlaczego osoby niedowidzące rzadko się żegnają?

Bo to z powodu niedowidzenia.

***
#niepełnosprawność #pierwszapraca #uczelniadostępna #pracabezbarier

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.