CO WIDZĄ OSOBY NIEWIDOME? Czy niewidomi MAJĄ SNY?
Jak radzą sobie na co dzień osoby niewidome? Czy niewidomi widzą ciemność? Dowiedź się z nami, jak funkcjonują w codziennym życiu osoby niewidome.
Stres to nie tylko słowo. Stres to seria biochemicznych zdarzeń w Twoim ciele, które mogą zablokować Cię podczas sesji. Zobacz, jak to powstrzymać 🤔
. ..🙄 Zastanawiasz się, co zrobić, żeby obniżyć stres przed egzaminem będąc osobą z niepełnosprawnością? Jak się nie stresować w dniu egzaminu? Kogo poinformować, kiedy nie zdołasz dotrzeć na egzamin?
Link do filmu z audiodeskrypcją:
______________________________
👉 O projekcie Twoja Nowa Praca przeczytasz TUTAJ:
______________________________
Widmo sesji wisi nad Tobą Dementor, który chce wyssać z Ciebie życie?
Nie martw się - mamy dla Ciebie dzisiaj kilka krótkich rad, które pomogą Ci obniżyć stres i spokojnie zaliczyć kolejny semestr.
To co?
Ruszajmy.
Niektóre przypadłości sprawiają, że stres może naprawdę mocno dać się we znaki. Szczególnie, jeśli zaliczenie egzaminu odbywa się pod presją czasu i wśród dużej ilości osób.
Jeśli masz orzeczenie i wiesz, że stres może u Ciebie powodować dolegliwości, które obiektywnie mogą powstrzymać Cię przed dotarciem na wyznaczony termin albo forma zaliczenia egzaminu jest dla Ciebie nie do przejścia - skontaktuj się wcześniej z egzaminującym lub z biurem wsparcia osób z niepełnosprawnością. Porozmawiajcie o innych możliwych formach zaliczenia - sprawdź, przygotuj się i zrelaksuj.
Jeśli coś się wydarzyło po drodze i w danym momencie jesteś w stanie ocenić, że nie zdążysz na egzamin, to od razu zadzwoń do biura wsparcia osób z niepełnosprawnością, przedstaw się i poproś o poinformowanie egzaminującego.
Jeżeli miałeś nagły atak paniki, zemdlałeś, trafiłeś do szpitala - skontaktuj się z biurem od razu wtedy, kiedy będziesz na siłach i opisz co się stało. W takich przypadkach możesz też poprosić znajomych albo rodzinę o kontakt z uczelnią.
No bo… Zastanów się. Kiedy odebrałbyś lepiej sytuację jako egzaminator: kiedy ktoś skontaktowałby się z Tobą dwa dni po egzaminie i poinformował, że nie mógł dotrzeć czy gdyby jeszcze podczas trwania egzaminu pracownik BON-u dotarł na egzamin i poinformował prowadzącego o zaistniałej sytuacji?
Pamiętaj. Zaświadczenie lekarskie, dokumenty potwierdzające daną sytuację mogą być potrzebne do wyjaśnienia sprawy na uczelni. Wiedz też, że najlepiej działa dobra relacja i wyjaśnienie dlaczego nie dotarłeś - porozmawiaj z Pełnomocnikiem albo z pracownikami biura wsparcia osób z niepełnosprawnością co możecie zrobić razem.
Pamiętaj, że w biurze wsparcia osób z niepełnosprawnością, pracują osoby, które są bardzo otwarte na potrzeby innych. Będzie im o wiele łatwiej realizować dla Ciebie wsparcie, jeśli odpowiednio wcześnie zgłosisz się i powiesz o swoich potrzebach. Twoje potrzeby mogą być naprawdę różne - jeśli dasz znać, jak funkcjonujesz i gdzie mogą pojawić się potencjalne przeszkody - kiedy już się zdarzą - o wiele łatwiej będzie Wam sobie z nimi poradzić.
To co? Trochę Ci lżej. Nie martw się - stres to poważna sprawa i dotyczy już prawie każdego. Sesja to spory ładunek napięcia, także mam nadzieję, że pomogliśmy Ci je trochę rozładować.
Trzymaj się i do kolejnego!
***
zródła: "Killer-ów dwóch" (1999), reż. Juliusz Machulski; Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004), reż. Alfonso Cuarón; "Smerfy", odc. "Smerf dobry sąsiad", reż. Ray Patterson, Jose Dutillieu; He-Man i Władcy Wszechświata (1983-1984), prod. Norm Prescott; Moana (2016), reż.
Ron Clements, John Musker; Kubusiowe przygódki - Skutki przejedzenia (1977), prod. Disney
***
#niepełnosprawność #sesja #uczelniadostępna #studia #orzeczenie #stres #pełnomocnicy #pełnomocnik #dziekanat #świadomakadra #BON #nastudiach
Jak radzą sobie na co dzień osoby niewidome? Czy niewidomi widzą ciemność? Dowiedź się z nami, jak funkcjonują w codziennym życiu osoby niewidome.
Dowiedz się, jak otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON i programu Aktywny Samorząd. Jakie kwoty możesz otrzymać i na co je przeznaczyć?
Sprawdź, czy takie określenia jak niepełnosprawny, inwalida, kaleka to określenia, które nadal powinniśmy stosować?