
Praca z depresją
Szacuje się, że aż 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Wielu z nich boi się podjęcia pracy. Jesteś jedną z nich? Przeczytaj i dowiedz się więcej, jak poradzić sobie z ...
Odwiedź najpierw BON swojej uczelni, wypożycz sprzęt tyflograficzny i zadbaj o przystosowanie studenckich materiałów. Mów o swoich potrzebach!
Zawsze warto zaczynać od kontaktu z Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wpisujesz nazwę biura plus nazwa uczelni w wyszukiwarkę. Na pewno znajdziesz stronę i kontakt do placówki. W dziekanacie też na pewno wskażą ci drogę. Często biura te mają social media, które warto śledzić, by być na bieżąco. Specjaliści pracują tam nad wyrównywaniem szans osób z niepełnosprawnościami – kandydatów do podjęcia studiów, studentów, doktorantów oraz pozostałych pracowników uczelni. Monitorują i weryfikują procedury oraz zachowania w zakresie zgodności z przepisami. Dbają o dostępność cyfrową. Wspierają też nauczycieli akademickich w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Badają i wskazują, gdzie należy wprowadzić zmiany, aby istniało jak najmniej barier na różnych obszarach uczelni. Dbają także o kształtowanie właściwych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie świadomości, umiejętności i wiedzy pracowników w kontaktach z osobami ze szczególnymi potrzebami. Zapewniają także pomoc techniczną szkoleń oraz innych działań, podnoszących niezależność studentów i pracowników z niepełnosprawnościami. To oni współpracują z nami najczęściej w ramach zajęć ze Świadomej Kadry. Pytają, kiedy nie wiedzą, jak pomóc innym. Zazwyczaj bardzo oddani i chętni do współpracy. Dobre kontakty z nimi, na pewno będą wielką ulgą i wsparciem.
Grupa osób z niepełnosprawnością wzrokową to osoby niewidome i słabowidzące. Odbierają oni różnie: ostrość widzenia, pole widzenia, wrażliwość na światło i kontrast, kolory oraz ruch, kształt. Zatem to jasne, że należy was traktować indywidualnie, bo macie różne potrzeby. Uświadom wykładowcę, jak może ci pomóc w zdobywaniu wiedzy. Najpierw musi ocenić posiadane możliwości uczenia i uczestniczenia w zajęciach, abyś mógł otrzymać takie same informacje jak studenci widzący.
TY jesteś ekspertem w swoim temacie. Trzeba tylko głośno o tych potrzebach mówić. Albo niekoniecznie głośno, ale można ciszej, osobiście.
Co możesz podpowiedzieć swojemu wykładowcy:
A czy wiesz o naszym Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych? To świetna opcja, kiedy musisz przeczytać książkę, której nie ma w brajlu lub nagranej w formie audio. A nie oszukujmy się, takich książek są miliony. Nie musisz też wtedy nikogo prosić o jej przeczytanie, nagranie. Na dodatek zrobimy to profesjonalnie i za darmo w ramach współpracy z PFRONEM!
Format, w jakim otrzymasz książkę, zostanie wcześniej uzgodniony z tobą. Resztą zajmą się nasi eksperci. Przekładamy nie tylko „zwykły tekst”, ale też mocno techniczne i specjalistyczne podręczniki.
Dowiedz się więcej TUTAJ!
Dobrym pomysłem będzie pisemna zgoda na rejestrację zajęć na dyktafon (zobowiązujesz się do wykorzystania nagrań tylko w celu dydaktycznym i do nie przekazania nagrania osobom trzecim). Zapytaj także o możliwość korzystania z dodatkowego sprzętu. Wiele uczelni ma wypożyczalnię sprzętu tyfloinformatycznego.
Należą do niego:
Bardzo ważne jest przystosowanie materiałów do nauki. Mówię nie tylko o materiałach od wykładowców. Ale też twoich notatek, aby łatwiej korzystało ci się z wiedzy.
W przygotowaniu materiałów dźwiękowych pomoże oczywiście nagranie. Powinno być ono rzecz jasna w jak najlepszym formacie, bez szmerów i dodatkowych dźwięków. Tak mówi teoria. W praktyce będzie to oczywiście wyglądać inaczej, zwłaszcza na zajęciach. Sprzęt warto położyć na przykład na biurku prowadzącego, żeby jak najlepiej uchwycić słowa wykładu. Pomocne w nagraniu będzie wyróżnienie nowych tematów i rozdziałów, co zrobią za ciebie odpowiednie programy komputerowe lub aplikacje.
Lepiej unikaj PDF-ów, sięgnij po programy tekstowe lub html, programy udźwiękawiające łatwo sobie z nimi poradzą.
Najlepszym systemem zapisu będzie oczywiście alfabet brajla. Ale jak wiesz ma tylko jedną wadę - informacja tak zapisana zajmuje znacznie więcej miejsca. Problemem jest także nieznajomość tego systemu przez ludzi widzących, raczej nie pożyczysz swoich notatek większości ludziom z grupy. Trudno też te notatki będzie skserować w najbliższym punkcie.
Musisz dopasować metodę do siebie. Jeśli jesteś osobą słabowidzącą, sam wiesz, jaki rozmiar czcionki będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.
Ale dobrze korzystać z ogólnych zasad:
- tekst powinien być powiększony i dobrze rozmieszczony,
- należy unikać szybko zmieniających się informacji lub informacji pojawiającej się w różnych nieokreślonych miejscach.
- trzeba zadbać o odpowiednio duży kontrast, w jak najlepszej jakości druku, z czytelnymi wyróżnieniami, przejrzysty i czytelny,
- rysunki muszą być dobrze opisane.
- wzory matematyczne dla osób niewidomych powinny być przekształcone do postaci tekstowej np. poprzez zastosowanie odpowiedniego makropolecenia.
Jak widzisz, świat idzie do przodu i pod względem technologicznym może ci być o wiele łatwiej korzystać z wiedzy na uczelni. Zmienia się także świadomość kadry zarządzającej, co widać choćby po BON-ach, które są już właściwie na każdej uczelni. To, co czym musisz pamiętać, to mówienie o swoich potrzebach. Wówczas i tobie będzie łatwiej, i ludziom, których spotkasz na swojej studenckiej drodze.
Szacuje się, że aż 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Wielu z nich boi się podjęcia pracy. Jesteś jedną z nich? Przeczytaj i dowiedz się więcej, jak poradzić sobie z ...
Znamy kilka sposobów, abyś zainteresował swoją osobą potencjalnego pracodawcę. Jak się wyróżnić z tłumu kandydatów?
Akademickie Dni Integracji to miejsce wymiany doświadczeń, ogromna dawka wiedzy, a także niesamowite praktyczne warsztaty, dzięki którym można doświadczyć jazdy na wózku, ...