Kategorie:
Tagi:

Czego się boisz przed podjęciem pracy?

Jesteś przed podjęciem pierwszej pracy? Albo z powodów zdrowotnych miałeś dłuższą przerwę? Czego możesz się obawiać i jak sobie z tym poradzić?

Autor: Ola

Jako osoba z niepełnosprawnością jesteś przed podjęciem pierwszej pracy? Albo z powodów zdrowotnych miałeś dłuższą przerwę? Pierwsze stresy już za Tobą – poszukanie pracy i rozmowy kwalifikacyjne pewnie nie były łatwe. To naturalne, że stresujesz się przed nowym początkiem. Czego możesz się obawiać i jak sobie z tym poradzić?

ZAOSTRZENIE OBJAWÓW

Wiele osób boi się zaostrzenia objawów. Zwiększony poziom stresu, dużo pracy, deadline’y, nie zawsze dobre kontakty ze współpracownikami mogą być sporym obciążeniem. Mogą powodować nawrót choroby, lęków, stanów depresyjnych, przeciążeń fizycznych i zwiększonego bólu. Musisz zatem mieć pewność, że czujesz się na siłach, aby wrócić do pracy i jesteś w dobrej formie. Wiele osób wspomina, że praca okazała się dla nich zbawienna. Mieli cel, żeby wstać (choć często z wielkimi problemami), wyjść „do ludzi”, zaczęli spełniać się w pracy i cieszyć wynikami. Najczęściej to Ci, którzy trafili na dobrych ludzi wokół. Empatycznych, wspierających.

NIESPRZYJAJĄCE OTOCZENIE

Skoro jesteśmy już przy współpracownikach. Bywają miejsca pracy, dla których jest się tylko dla wspaniałej ekipy. I na odwrót, nawet najlepsza posadka wśród chmary okropnych ludzi dookoła, nie jest warta żadnych pieniędzy. Ale zatrudniając się nigdy nie wie wiesz, czy trafi Ci się sprzyjające otoczenie. Warto jednak spróbować. Jak to mawiał Forrest Gump – życie to pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz. Zawsze warto mieć nadzieję na tę w ulubionym smaku.

BARIERY W PRACY

Aplikując na dane stanowisko pewnie zastanawiasz się czy nie zatrzymają cię jakieś bariery, na które nie masz wpływu. Jakieś zapomniane pięterko bez windy, szkolenia, na których nikt nie pomyślał o bliskości toalety dla osób z niepełnosprawnościami, niezbyt czytelne napisy na zebraniu. Jeśli zostałeś zatrudniony przez daną firmę, jesteś dla nich cenny. Głośno powiedz o swoich potrzebach i problemach. Czasem to zupełne przeoczenie, może się zdarzyć każdemu.

UTRATA RENTY

Jeśli pobierasz rentę, musisz pamiętać o maksymalnym wynagrodzeniu, które możesz uzyskać, jeśli nie chcesz jej stracić. Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące. Od 1 czerwca 2023 r. przy przychodzie wyższym niż 4987 zł (czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) świadczenie będzie zmniejszane, a po przekroczeniu 9261,54 (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia) zostanie zawieszone (kwota groszy może się różnić z uwagi na zaokrąglenia dokonywane przez ZUS). Musisz sobie przeliczyć, co jest dla ciebie korzystne i na czym bardziej chcesz się skupić.

TO NIE JEST PRACA MARZEŃ

Wiesz, że musisz pilnie podjąć tę pracę, z różnych względów, przede wszystkim finansowych. Nie do końca czujesz, że się do tego nadajesz. Stresuje cię myśl o porażce, o rzeczach, w których nie czujesz się zbyt dobrze. Ale czasem takie wyzwania to woda na młyn twojej głowy. W razie czego z pracy zawsze można zrezygnować. Albo w międzyczasie szukać innej.

CZĘSTE NIEOBECNOŚCI

Obawiasz się, że być może stan twojego zdrowia będzie wymagać częstych nieobecności w pracy ze względu na różne niedyspozycje. Czasem nieobecność będzie spowodowana wyjazdem na turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy na terapię, rehabilitację. Nie wiesz, jak zareaguje twój pracodawca, współpracownicy, którzy będą musieli wykonywać za ciebie twoje obowiązki częściej niż myśleli. I na pierwszym członie tego zdania należy się skupić. Nie wiesz. Szklanka może być do połowy pusta lub do połowy pełna, decyzja należy do ciebie.

INNE ZASADY

W pracy wszyscy są równi. Ale mogą zdarzyć się osoby, dla których to, że masz pracować 7 godzin, a nie 8, mieć więcej urlopu wypoczynkowego i dodatkową przerwę jest co najmniej niesprawiedliwe. Oczywiście nie będą do nich trafiać logiczne argumenty. Ale w ogóle chcesz się z tego tłumaczyć? Czy jest w tym jakikolwiek sens? Kto będzie chciał cię zrozumieć, zrozumie. Najważniejsze, że pracodawca to akceptuje i chce ciebie na danym stanowisku. Poza tym z tytułu tego, że zatrudnia osobę z niepełnosprawnością też ma swoje korzyści. Może ubiegać się pod pewnymi warunkami o zwrot wynagrodzenia (nawet 15-krotność), dofinansowanie wynagrodzenia i zwolnienie z wpłat na PFRON. Korzyści jest oczywiście więcej, a największym z nich jesteś ty!

Pamiętaj, to, że się stresujesz przed rozpoczęciem pierwszej pracy to nic nadzwyczajnego. Prawdopodobnie każdy stresuje się, tylko pewnie w różnym stopniu innymi rzeczami. Najważniejsze, że podjąłeś rękawicę, znalazłeś pracę. Pozwól teraz wydarzeniom się dziać. Bądź otwarty, uśmiechnięty, zrób dobre pierwsze wrażenie. Na początek to na pewno pomoże. Powodzenia!

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.