Korzyści ze studiowania z orzeczeniem
Co z tymi studiami? Iść? Nie iść? Zobacz aż 10 korzyści ze studiowania, kiedy masz orzeczenie. Numeru siódmego będą zazdrościć Ci największe kujony na roku.
W ostatnich latach podróże zaczęły być łatwiejsze niż kiedykolwiek w historii. Dzięki tanim liniom lotniczym, coraz lepszym połączeniom kolejowym, platformom internetowym, na których można zamówić wszystko (od mieszkania w dowolnym kraju, po transport) każdy może łatwo i szybko znaleźć coś dla siebie, w każdym przedziale cenowym. Nawet jeśli jesteśmy osobami ze szczególnymi potrzebami możemy zorganizować swój wymarzony wypad. Trzeba tylko podejść do tego metodycznie i z głową. Wachlarz dostępnych usług jest obecnie tak bogaty, że przy odpowiednim nastawieniu oraz umiejętności wyszukiwania i planowania, jesteśmy w stanie zapewnić sobie każde potrzebne wsparcie.
Banalne stwierdzenie, że podróże kształcą nie traci na aktualności. W jakim sensie oddalenie się od miejsca zamieszkania nas edukuje? Wyjazd, już choćby do innego miasta lub regionu tego samego kraju, może nam pokazać zupełnie nową perspektywę na codzienne życie. Odkrywanie nawet niewielkich różnic pomiędzy własną społecznością a inną, może być zaskakująco ekscytujące. Jeszcze ciekawiej w tej materii robi się po wyjeździe za granicę, gdzie często inny klimat oraz warunki topograficzne wymagają zupełnie innych rozwiązań dla codziennego życia niż w Polsce. Piękne jest również odkrywanie, że pomimo wielu różnic pomiędzy nacjami, bywamy bardzo do siebie podobni.
Wielkim atutem wyjazdów zagranicznych jest okazja do podszkolenia umiejętności językowych. W większości turystycznych miejsc dogadamy się w podstawowym angielskim, jeśli jednak uczymy się jakiegoś innego języka, wspaniałą możliwością jest pojechanie do kraju, gdzie się nim posługują, ponieważ język to również element kultury i najlepiej poznawać go w danym kontekście, słuchając jak posługują się nim ludzie znający go od urodzenia, jedząc lokalne potrawy, oglądając architekturę, dzieła sztuki i krajobraz miejsca, w którym powstał.
To niepowtarzalna okazja, żeby sprawdzić siebie i swoje możliwości. Poradzenie sobie z nowymi sytuacjami, w nowym miejscu daje niesamowitą satysfakcję i podnosi wiarę w siebie.
Wyjazd z domu daje nam też możliwość zobaczenia na własne oczy miejsca przełomowych wydarzeń historycznych, znane z powieści, filmów, a także magiczne i piękne krajobrazy. Tego nie oddadzą czego nie oddadzą żadne fotografie.
Podróże to również wypoczynek. Nie zawsze fizyczny, ponieważ zwiedzanie bywa wyczerpujące, ale na pewno pomaga uwolnić głowę od codziennych stresów. Dystans od domu pomaga spojrzeć z innej perspektywy na problemy codzienności, a nowe miejsce potrafi zainspirować do wprowadzenia zmian.
Kiedy już zgodzimy się, że zdecydowanie warto podjąć trud podróży, należy przejść do planowania. Jest ono szczególnie istotne, jeśli posiadamy jakieś szczególne potrzeby.
Przede wszystkim należy obrać kierunek oraz cel.
Kierunek: Jeżeli jesteśmy osobą z niepełnosprawnością lub innymi szczególnymi potrzebami, warto przy wyborze miejsca poszukać informacji jak to miejsce i kraj odnosi się do naszych potrzeb. Czy jest tam przykładana uwaga do wsparcia dla osób go potrzebujących? Jeśli mamy problemy z poruszaniem się, zerknijmy na Google Street View i obejrzyjmy, jak wyglądają chodniki w różnych częściach miasta, przystanki czy wejścia do atrakcji, które chcemy odwiedzić oraz jakie jest ukształtowanie terenu (niektóre miasta mogą leżeć na wielu wzniesieniach, które może być trudno pokonywać).
Cel: zwiedzanie czy wypoczynek?
Czas: weekend, czy dłużej?
Nie mniej ważne od ustalenia tych kwestii jest dobranie odpowiedniego towarzystwa na wyprawę. Musi to być ktoś przy kim się dobrze czujemy, na kogo można liczyć w każdej sytuacji i kto sprawdzi się w roli twojego asystenta (jeśli go potrzebujesz). Jednak przede wszystkim ktoś, kto na powyższe wybory odpowiedział tak samo jak ty. Jeżeli jesteśmy nastawieni na spokojne zwiedzanie i odpoczynek, wyjazd z amatorem dzikich imprez będzie rozczarowujący dla obu stron. Przed wyjazdem należy ustalić charakter wypadu i dogadać w kwestii spędzania czasu, żeby każdy był zadowolony, bez poczucia „miało być inaczej’.
Przede wszystkim podróży nie należy się bać. Przy dobrej organizacji i godnych zaufania towarzyszach możesz podjąć to wyzwanie, jeżeli tylko o tym marzysz.
Co z tymi studiami? Iść? Nie iść? Zobacz aż 10 korzyści ze studiowania, kiedy masz orzeczenie. Numeru siódmego będą zazdrościć Ci największe kujony na roku.
Twój rok urodzenia mieści się między latami 1997 a 2012? To znaczy, że jesteś pełnoprawnym przedstawicielem pokolenia Z. Pracodawcy często nie doceniają wartości tak mło...
Poznawanie ludzi na studiach nie jest łatwe. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to ważniejsze niż same studiowanie.