Kategorie:
Tagi:

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o rekrutacji na studia

...ale boisz się zapytać i wolisz wygooglać. Czy jako osoba z niepełnosprawnością musisz wiedzieć coś dodatkowo?

Autor: Ola

Coraz bliżej do matury. A jeśli chodzi o maturę, to coraz bliżej też do rekrutacji na studia. Czy jako osoba z niepełnosprawnością musisz wiedzieć coś dodatkowo? Sprawdźmy!

Jak rekrutować na studia?

To tylko 7 kroków, aby zaliczyć rekrutację na studia.

  • Zarejestruj się

Kiedy rekrutuje się na studia? Niektóre uczelnie dają taką możliwość już od marca! Wejdź na stronę internetową wybranej uczelni i sprawdź. Następnie, jeśli już to możliwe, załóż konto w zakładce „Rekrutacja”. Niemal wszystkie uczelnie rekrutują poprzez IRK lub ERK – elektroniczny system internetowy. Przy zakładaniu konta zazwyczaj loginem jest nr PESEL. Sprawdź czy jest aktualny! Wypełnij kwestionariusz osobowy. Tutaj znajdziesz okienko na zaznaczenie rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Nie wahaj się i jeśli twoje orzeczenie jest aktualne, zaznacz prawidłowe odpowiedzi.

  • Podaj wyniki matury

Najpopularniejsze uczelnie otwierają systemy rekrutacyjne już w maju/czerwcu. Wtedy rejestrujesz się na swoje konto, a po wynikach matur w lipcu, dopisujesz je do odpowiedniej rubryki.

  • Wybierz kierunek studiów

Wybór uczelni to jedno, ale najważniejsza informacja podczas rejestracji to zaznaczenie kierunku, który chcesz studiować. Masz prawo, by zaznaczyć więcej niż jeden, z zaznaczeniem tego priorytetowego.

  • Dokonaj opłaty rekrutacyjnej

Czy rekrutacja na studia jest płatna? Niestety tak. Opłać wybrany kierunek lub kierunki (wysokość opłat za dodatkowy kierunek zależy od danej uczelni). Strony uczelniane udostępniają gotowe blankiety opłat lub umożliwiają dokonanie przelewu bezpośrednio ze strony www na odpowiednie konto. Należy jednak pamiętać, że, wybierając więcej niż jeden kierunek, musisz za każdy dokonać opłaty. Nie rób tego na ostatnią chwilę, księgowanie może potrwać.

  • Dokładnie sprawdź formularz

Każdemu zdarzają się błędy, zwłaszcza, gdy robi się coś pierwszy raz. Szczególnie, gdy się człowiek trochę denerwuje. Sprawdź wszystko ponownie lub, jeśli masz możliwość, poproś kogoś bliskiego o zrobienie tego za Ciebie.

  • Zobacz wyniki rekrutacji

Na wyniki rekrutacji musisz chwilę zaczekać. Każda uczelnia wybiera termin sama. Zazwyczaj o pierwszym naborze kandydaci dowiadują się do końca lipca. Świetnym ułatwieniem są wyniki on-line – po prostu zaloguj się na swoje konto.

  • Złóż wymagane dokumenty

Jeżeli zostaniesz zakwalifikowany na studia, zazwyczaj w ciągu 5-7 dni od ogłoszenia wyników, należy złożyć komplet wymaganych dokumentów. Jakie dokumenty musisz złożyć podczas rekrutacji na studia? Sprawdź na stronie www uczelni, czego oczekuje się od przyszłych studentów. Każda uczenia posiada swój własny wykaz dokumentów. Sprawdź, jakie są dokładnie wymagane i skompletuj je wszystkie. Dowiedz się czy powinieneś mieć ze sobą aktualne orzeczenie. Dokumenty należy dostarczyć w teczce do dziekanatu uczelni. Najlepiej zrobić to osobiście lub poprzez zaufaną osobę.

Rekrutacja na studia – co się liczy?

Pamiętaj, że oceny ze świadectwa nie są brane pod uwagę. Uczelnie podczas rekrutacji biorą pod uwagę głównie wyniki matur. W zależności od kierunku może to się różnić. Najczęściej jednak dodatkowe punkty można zdobyć za egzamin maturalny z języka obcego i matematyki. Szczegółów należy dowiadywać się na stronie wybranej przez siebie uczelni.

Masz już wyniki matur i chcesz wiedzieć, ile masz punktów w procesie rekrutacyjnym? Podziel wyniki egzaminów na poziomie podstawowym  przez 2. I do wyniku dodaj wynik z poziomu rozszerzonego. Tadam!

Niektóre uczelnie wymagają egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej (np. egzamin na studia drugiego stopnia), jednak są w zdecydowanej mniejszości. Informacje o nich znajdziesz na stronie uczelni.

Gdzie natkniesz się na egzaminy wstępne i jak wyglądają?

W sytuacji, gdy procedura rekrutacyjna przewiduje egzamin lub rozmowę kwalifikacyjną, kandydaci mogą ubiegać się o zaadaptowanie formy egzaminów do swoich potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Oczywiście zaadaptowana forma nie oznacza zwolnienia z egzaminu – ma jedynie na celu wyrównanie szans.

Forma egzaminu ustalana jest w sposób indywidualny, na podstawie szczegółowej rozmowy z kandydatem oraz dostarczonej przez niego aktualnej dokumentacji potwierdzającej specyfikę niepełnosprawności. Niezbędne jest także złożenie przez kandydata pisemnego wniosku skierowanego do kierownika Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON). Wniosek jest obowiązkowy w tym przypadku, powinien zawierać m.in. nazwę wybranego kierunku studiów oraz formę adaptacji. Musi być złożony nie później niż na trzy dni przed zakończeniem terminu składania zgłoszeń, warto więc nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Kiedy możesz poinformować uczelnię o orzeczeniu?

Kiedy rejestrujesz się po raz pierwszy na uczelni, już przy zakładaniu konta wypełniasz kwestionariusz osobowy. To tutaj znajdziesz miejsce, gdzie możesz zaznaczyć rodzaj i stopień niepełnosprawności. Oczywiście później możesz także dostarczyć taką informację wraz z posiadanym orzeczeniem. Przy składaniu dokumentów dowiesz się najważniejszych rzeczy. Najwięcej informacji dowiesz się w BON-ie uczelni, większość uczelni wyższych w Polsce posiada już takie Biuro.

Pamiętaj także o tym, że nie musisz nikogo informować o tym, że jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, jeśli tylko sobie tego nie życzysz. Jednak zachęcamy do jawności w tej kwestii. Możesz liczyć na wiele udogodnień ze strony uczelni. Dowiesz się o tym w innym naszym odcinku.

Kiedy dowiem się o wynikach i co wtedy?

Na większości uczelni publicznych wyniki I tury rekrutacji pojawiają się w lipcu. Dokładną datę znajdziesz na stronie uczelni. Wyniki najszybciej odszukasz po zalogowaniu się do swojego profilu.

Status zakwalifikowany – oznacza, że po dostarczeniu wymaganych dokumentów zostaniesz przyjęty na pierwszy rok studiów. W przypadku kwalifikacji na kierunek z niższej preferencji, po dostarczeniu dokumentów, nadal masz szansę być przyjętym na kierunek z wyższej preferencji (na którym otrzymasz status rezerwowy).

A jeśli mnie nie zakwalifikują?

Po pierwsze – nie panikuj. Wielu kandydatów rekrutuje się na kilka uczelni (w różnych miastach), a finalnie wybierze jedną i tym samym zwolni miejsca na pozostałych. Z dużym prawdopodobieństwem możesz zostać przyjęty w drugim etapie rekrutacji, który najczęściej jest w sierpniu. A we wrześniu na niektórych kierunkach bywa jeszcze rekrutacja uzupełniająca. Kolejne nabory przeprowadzają komisje rekrutacyjne na takich samych zasadach, jakie obowiązują podczas rekrutacji podstawowej.

Jeśli nie pójdzie Ci na uczelni państwowej, są jeszcze te prywatne. Można śmiało przyjąć, że w 95% uczelni prywatnych masz gwarancję przyjęcia. Pamiętaj, tutaj czesne można być znacznie wyższe niż przeciętnie.

Z gorszymi wynikami matury możesz złożyć aplikację na inną uczelnię, na ten sam kierunek studiów. Który rok studiów jest najtrudniejszy? Mówią, że pierwszy, bo często uczelnie robią tak zwany przesiew pierwszoroczniaków. Ale jeśli Ci się uda zaliczyć pierwszy semestr lub dwa śpiewająco – masz duże szanse na zmianę uczelni na wymarzoną.

Jeśli procedury rekrutacyjne zakończą się sukcesem, nie pozostaje Ci nic innego, jak odebrać indeks uczelni i rozpocząć studia na wybranym kierunku.

Czy zimowa rekrutacja na studia jest możliwa?

Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale tak! Coraz więcej uczelni w Polsce prowadzi „zimowe rekrutacje” na studia. Nie obejmują one pełnej oferty uczelni. Rekrutacja dotyczy wybranych kierunków na wybranych poziomach kształcenia i wybranych trybach. Szczegółów musicie wypatrywać na stronach informacyjnych uczelni lub w dziekanacie w okolicach grudnia. Zasady rekrutacji są przeważnie takie same jak w naborze letnim. Wśród szkół wyższych, w których naukę można rozpocząć od semestru letniego (mającego swój początek przewrotnie zimą) znajdą się zarówno uniwersytety, politechniki, uczelnie przyrodnicze, duża grupa niepublicznych uczelni.

Jeśli procedury rekrutacyjne zakończą się sukcesem, nie pozostaje Ci nic innego, jak odebrać indeks uczelni i rozpocząć studia na wybranym kierunku. 

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.