Kategorie:
Tagi:

Korzyści ze studiowania z orzeczeniem

Co z tymi studiami? Iść? Nie iść? Zobacz aż 10 korzyści ze studiowania, kiedy masz orzeczenie. Numeru siódmego będą zazdrościć Ci największe kujony na roku.

Autor: Ola

Wiesz, że pomogą w znalezieniu pracy i tym samym samodzielnym życiu, o którym przecież marzysz. W poznaniu nowych osób, odkryciu wielu fascynujących rzeczy i miejsc. Ale jednocześnie boisz się, że nie dasz rady. Zobacz aż 10 korzyści ze studiowania, kiedy masz orzeczenie. Numeru siódmego będą zazdrościć Ci największe kujony na roku. Może kiedyś dopiszesz swoje punkty?

  1. Kasa na studiowanie

Najpierw zaczynasz się martwić o pieniądze. Okazuje się, że możesz liczyć na naprawdę duże wsparcie, które może pozwolić Ci w spokoju się uczyć. Skorzystaj najpierw z programu PFRON-u Aktywny Samorząd.  Moduł Pierwszy, który jest bardzo obszerny, może Ci pomóc między innym: w zakupie sprzętu elektronicznego, dostosowaniu samochodu lub dofinansowaniu do zakupu wózka elektronicznego.  Natomiast Moduł Drugi, to jest właśnie ten moduł, który pomoże Ci w uzyskaniu wykształcenia wyższego. I to są konkretne kwoty! Tak samo jak stypendium, które może się nazywać Stypendium dla niepełnosprawnych, Stypendium specjalne dla niepełnosprawnych. Albo stypendium dla studentów z niepełnosprawnością. Jeśli oglądaliście nasze poprzednie odcinki, na swoim przykładzie opowiadał o tym Robert. Linki znajdziecie TUTAJ.

  1. Samodzielność

Z tą samodzielnością to wiesz, jak jest. I chciałbym, i się boję. Strach ma wielkie oczy. To, że zaczniesz studiować nie oznacza, że stracisz wsparcie od osób, które do tej pory były wokół Ciebie. A możesz ich tylko zyskać. Na dodatek pomoże Ci w tym karta parkingowa i ulgi na komunikację. A także dodatek mieszkaniowy. Nie wiem czy wiesz, ale w akademikach są pokoje specjalnie dostosowane dla specjalnych potrzeb. A mówi się, że nic Cię tak życia nie nauczy jak… akademik.

  1. Praca po studiach

Nie każdy idzie na studia po to, by imprezować. Istnieją legendy, że są osoby, które przyszły tam po naukę. I to nie tylko przed każdą z sesji egzaminacyjnych. Jeśli lubisz cyferki, pewnie zainteresuje Cię fakt, że wskaźnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością wynosi 32%. Ale kiedy jesteś studentem lub absolwentem, wg statystyk, twoje szanse wzrastają do 70%!

Zobacz nasz projekt Twoja Nowa Praca, jeśli tylko kończysz studia lub jesteś ich absolwentem maksymalnie do 5 lat. Akurat trwa rekrutacja! Koniecznie zobacz TUTAJ.  

  1. Nowe znajomości

Twoi ludzi to twoja strefa komfortu. Nie musisz im opowiadać od nowa, kim jesteś. Ale nowe znajomości to świeży powiew wiatru we włosach. To poznanie ludzi podobnych, ale także kompletnie odmiennych od Ciebie. Tutaj na pewno przydadzą się zniżki do instytucji kulturalnych. Możesz także skorzystać z naszego Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego. Ukulturalniamy się w świetnym gronie. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

  1. Nowe pasje

A jak nowi ludzie to też nowe miejsca. A jak nowe miejsca to też nowe pasje! Kluby studenckie, spotkania dla maniaków planszówek, uczelniane sekcje sportowe także dla osób z niepełnosprawnościami. Nie siedź w domu i jak tylko pozwala Ci na to Twoje samopoczucie, daj się wyrwać. To także zaprocentuje w przyszłości. Poczujesz się pewniej i zadomowisz się w nowym miejscu, z nowymi ludźmi

  1. Indywidualny tok studiów

Nie każdy wie, że orzeczenie pomaga Ci w załatwieniu indywidualnego toku studiów. Czasem to jedyne rozwiązanie, duże ułatwienie i spokój w sercu. Zwłaszcza to ostatnie, to często towar deficytowy. ITS to taki tryb planowania kształcenia, który pozwala na dostosowanie zakresu tematów do zainteresowań osoby uczącej się i ukierunkowanie według jej zdolności. Ścisłe wymagania oraz reguły takiej formy nauki zależą od uczelni.  

  1. Pierwszeństwo przy zapisach

Wiele osób nawet zapłaciłoby za to, co możesz mieć za darmo. Pierwszeństwo przy zapisach. Święty Graal i Biały Kruk. Zazwyczaj na uczelniach zasada jest taka, że zapisy zaczynają osoby o najwyższych średnich na semestr lub rok. Potem system „wpuszcza” kolejnych studentów z nieco mniejszą średnią. Ty z orzeczeniem wchodzisz pierwszy przed największymi mózgami.

  1. Osobisty asystent

Na dodatek uczelnia proponuje Ci świetnego ziomka, który pomoże w trakcie zajęć. Może być twoimi nogami, może być twoich wzrokiem, może być twoim uchem lub ręką. Dzięki naszemu projektowi możesz uzyskać takiego fajnego człowieka, które pomoże także poza uczelnią – w zakupach, pójściu do biblioteki lub po prostu, spędzicie wspólnie czas na przykład w kinie. Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.

  1. Wsparcie psychologa

Ha, tu kolejna osoba, którą możesz zyskać do swojego teamu. Specjalista, ale taki, który nie zadziera nosa, ale będzie Cię wspierać. Psycholog. Wiele uczelni oferuje swoim studentom możliwość indywidualnych spotkań, które podratują Cię w kryzysowych momentach. Takie dodatkowe ramię, o które wiesz, że zawsze możesz się wesprzeć w drodze na szczyt.

  1. Odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach

Coraz częściej na uczelni spotkasz świadomą kadrę i biuro ds. osób z niepełnosprawnościami, które są BON-usem, jaki funduje Ci uczelnia. To biuro do rozwiązywania problemów, to biuro do zadań specjalnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Możesz odezwać się do nich już przy rekrutacji na studia, pomogą w dostosowaniu egzaminu, poinformują o dokumentach, które warto, żebyś do nich dostarczył. Pomogą w sytuacjach stresowych, w załatwieniu kłopotliwych sytuacji.

Jak widzisz, masz 10 wymówek, które na musisz znaleźć argumenty, żeby odrzucić od siebie sprawę studiowania. Ale czy naprawdę musisz się tak nadwyrężać? O jakiej uczelni myślisz? Co może Ci pomóc w studiowania w danym miejscu? Różnorodne formy wsparcia mogą usunąć z twojej drogi do wymarzonego dyplomu przynajmniej część przeszkód. Poznaj swoje prawa i korzystaj ze wszystkich możliwości wyrównania szans edukacyjnych, jakie oferuje uczelnia. Pozwól, by wsparcie finansowe, organizacyjne oraz asystenckie zdjęło część ciężaru z twoich barków. Tak odzyskaną energię poświęć na naukę i krok po kroku zaliczaj kolejne etapy edukacji. Powodzenia!

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.