Kategorie:
Tagi:

Jak poznawać ludzi na studiach

Poznawanie ludzi na studiach nie jest łatwe. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to ważniejsze niż same studiowanie.

Autor: Ola

Pamiętaj, że nie jesteś sam, inni są w podobnej sytuacji do Ciebie. Jesteś w tłumie osób samych jak palec, co w zasadzie jest pocieszające. Pokażemy Ci, gdzie i jak poznawać ludzi z uczelni, którzy mogą się okazać przyjaciółmi nawet na całe życie.

OBOZY

Obozy adaptacyjne, integracyjne są świetnym pomysłem na poznanie nowych osób z uczelni. Co więcej – poznawanie tych ludzi możesz zacząć wcześniej niż w październiku. A wybór masz dość spory. Mogą to być tak zwane adaptaciaki organizowane przez uczelnię, gdzie znajdziesz osoby tylko z Twojej Alma Mater. Albo obozy organizowane przez różne grupy, który skupią osoby z różnych środowisk, ale jednego miasta. Ha! I na koniec najlepsze – obozy tylko dla OzN, na przykład Dżamp.

DŻAMP

Wyjazdy „Dżamp” powstały jako inicjatywa Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości”. Jest to alternatywa dla rajdów studenckich i obozów adaptacyjnych. Nierzadko podczas takich przedsięwzięć ciężko zabezpieczyć zróżnicowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Stąd pomysł wyjazdu, który pozwoli zasmakować studenckiego życia i będzie dostosowany do wszystkich, bez wyjątków. Mamy za sobą już trzynaście obozów i trzy wyjazdy „Dżamp Weekendowy”. Więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://www.dzamp.org/

POKAŻ SIĘ OD DOBREJ STRONY

Pierwsze kontakty są bardzo ważne w dalszej znajomości. Chociaż to trudne, nie bój się odzywać, a co najważniejsze – uśmiechaj się. Ty też szybciej podejdziesz do osoby, która ma pogodny wyraz twarzy. Unikaj na początku kontrowersyjnych tematów, skup się na tym, co Was łączy. Nie oceniaj po wyglądzie, nie obgaduj innych, nie wykluczaj. Zadbaj o siebie, to wpłynie na pewność siebie.

GRUPY NA FACEBOOKU

Grupy na FB to bardzo przydatna opcja. Dowiesz się o spotkaniach grupy, wspólnych wyjściach. Będziesz na bieżąco z wiadomościami z uczelni. Możesz zapytać o notatki lub formę egzaminu starsze roczniki. Albo jakie czekoladki najbardziej lubi prowadzący.

BĄDŹ AKTYWNY

Bądź aktywny! Może jesteś introwertykiem, najbardziej lubisz siedzieć w domu, czytać książki i grać w gry komputerowe. Ale czasem warto się przełamać i wyjść do ludzi. Ważne jest nie tylko poznawanie, ale też uczestniczenie w życiu uczelni. Niech nie ominą Cię imprezy integracyjne danego roku. Może koło studentów to jest opcja dla Ciebie? Wyjazdy na konferencje, wspólne poznawanie się pod szyldem uczelni. Albo wyjazdy wg zainteresowań – sportowe (np. integracyjne mistrzostwa Polski), wyjazdy na konwenty, np. planszówkowe, LARP-y, wyjazdy na koncerty i festiwale muzyczne.

ROZWIJAJ SIĘ

Rób coś poza studiami – dodatkowe kursy, szkolenia, praca. Obecnie na rynku pracy każdy atut się przyda, a same studia to stanowczo za mało. Na dodatek masz okazję poznać tam nowych ludzi, z podobnymi zainteresowaniami (kursy, szkolenia) lub celem (praca).  No i oczywiście, każdy grosz się przyda. Choćby na kino z nowopoznanymi znajomymi. Świetnym pomysłem będzie także dołączenie do Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego, z którego możesz skorzystać niezależnie gdzie mieszkasz.

CENTRUM WSPARCIA EDUKACYJNO-ZAWODOWEGO

Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego powstało z chęci podnoszenia jakości życia młodych z niepełnosprawnością. To wsparcie na trudnym etapie, jakim jest przejście pomiędzy szkołą ponadpodstawową a dalszymi etapami edukacji. Wspieramy osoby głównie między 16 a 35 rokiem życia z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Projekt skierowany jest do osób, które myślą o studiowaniu, są już kandydatami, studentami lub absolwentami. Mamy dla nich cały wachlarz form wsparcia:

- warsztaty interpersonalne,

- treningi aktywności społecznej (wydarzenia kulturalne, na które chodzimy wspólnie),

- wsparcie coachingowe/psychologiczne (także po angielsku i w języku migowym),

- indywidualne poradnictwo zawodowe,

- wsparcie w załatwianiu formalności,

- orientacja przestrzenna,

- adaptacja materiałów dydaktycznych (przy wsparciu Centrum Adaptacji),

- szkolenia komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku (prowadzone przez specjalistów z Centrum Adaptacji),

- porady.

W ciągu roku może skorzystać z dwóch weekendowych wyjazdów w komfortowym, dostosowanym hotelu, w przepięknych okolicznościach przyrody, zazwyczaj w górach. Podczas takich spotkań uczestnicy mają okazję brać udział w warsztatach umiejętności miękkich. Dodatkowo grupa świetnie razem się integruje i spędza czas, poznając się, spacerując, grając w planszówki, które zresztą w zespole bardzo lubimy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://www.tnm.org.pl/wsparcie/

W GRUPIE RAŹNIEJ

W dwójkę, w trójkę, w grupie zawsze łatwiej. I przyjemniej. Na dodatek jeśli przegapicie coś istotnego na zajęciach, to wam o tym powiedzą. Omijacie także bardzo niezręczną sytuację, w której musicie dobrać się w grupy na jakiś zajęciach i nie macie z kim pracować.

Czasem problemem może być to jak kogoś poznać. Ale jeśli zadbasz o to, aby miejsc do poznania ludzi było więcej, to szybciej znajdziesz kogoś, z kim będziesz mógł, mogła się zaprzyjaźnić.

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.