Szukasz PRACY? Sprawdź projekt Twoja Nowa Praca!
STUDENCIE i ABSOLWENCIE! To idealny projekt stworzony z myślą o Tobie! Twoja Nowa Praca już na Ciebie czeka!
5 szybkich kroków do organizacji dostępnego wydarzenia. Zobacz, co możesz zrobić, żeby studencka impreza odbyła się dla wszystkich - bez wyjątku.
🙄 5 szybkich kroków do organizacji dostępnego wydarzenia. Zobacz, co możesz zrobić, żeby studencka majówka odbyła się dla wszystkich - bez wyjątku.
______________________________
DOŁĄCZ DO BEZPŁATNYCH projektów:
👉TWOJA NOWA PRACA - Znajdź pracę dopasowaną do Ciebie
https://bit.ly/TwojaNowaPraca_YT
👉ASYSTENT OSOBISTY OzN
https://bit.ly/Asystent-OzN
______________________________
Na sesję? Jasne, umówmy się – studia to imprezy, spotkania ze znajomymi, a czasami epicko głupkowate wypady na miasto. To jest to, co łączy studentów i sprawia, że z łezką w oku później wspominamy czasy studiów.
Pomyśl, ile ominęłoby Ciebie, gdybyś złamał obie nogi na nartach, albo gdyby twój kumpel miał operację oka i nie dowidział przez kilka miesięcy. Czy łatwo byłoby wtedy pojawiać się na imprezach? Są studenci, dla których to nie jest czasowy stan, ale codzienność. Dlatego może warto organizować imprezę tak, żeby każdy mógł na nią dotrzeć?
Dam ci konkretny przykład. Chcesz wejść do klubu, w którym są wszyscy Twoi znajomi i naprawdę dobrze się bawią. Ty masz 1,7 m wzrostu, a drzwi i pomieszczenia są dostosowane do 1,5 m. Niby jakoś wejdziesz, ale chyba nie będzie ci wygodnie? Albo wszyscy ludzie na roku wybierają się na imprezę, ale trzeba poruszać się tylko na rolkach, a ty kompletnie nie umiesz jeździć. Co zrobisz? Tak może czuć się osoba z niepełnosprawnością na studiach. Jeśli jesteś organizatorem albo uczestnikiem juwenaliów, imprez i innych aktywności studenckich, zrób krok w stronę osób, które też chciałyby się na nich pojawić. Dzisiaj przekażę ci kilka wskazówek, dzięki którym zorganizujesz imprezę dla każdego, niezależnie od tego, czy ma złamaną nogę, jest osobą niedowidzącą czy jeździ na wózku.
Zacznijmy od początku, czyli od planowania imprezy. Najpierw pomyśl o lokalizacji. Weź pod uwagę kilka kluczowych rzeczy: miejsce imprezy, spotkania powinno mieć szerokie i płaskie wejście albo podjazd, tak, aby osoba poruszająca się o kulach, na wózku czy niewidoma mogła samodzielnie wejść. Jeśli w budynku są schody - sprawdź, czy dostępna jest też winda, To ułatwi dotarcie większej ilości osób. A może planujecie imprezę w plenerze? Zorientuj się, czy osoba na wózku będzie w stanie przejechać czy jest równo i czy nie ma starej kostki brukowej, która ma szczeliny niczym Rów Mariański. A jeżeli do danego miejsca prowadzi więcej niż jedna droga, poinformuj o tym, która jest lepsza dla osób z niepełnosprawnościami. No i jeszcze jeden ważny temat. Przypomnij sobie imprezę, na której wypiłeś sporo różnych napojów. A teraz pomyśl, że nigdzie nie ma toalety. Chyba nie muszę nic dodawać, co? Pamiętaj, żeby zadbać też o toaletę dostępną dla osób z niepełnosprawnością.
Kiedy mamy już lokalizację, pomyśl o aktywnościach. Co możesz zrobić, żeby każdy podczas imprezy mógł wybrać coś dla siebie? Po prostu dorzuć kilka mniejszych aktywności. Każdy lubi bawić się inaczej. Są osoby, które nie mogą tańczyć albo nie wytrzymują głośnej muzyki. Zorganizuj miejsce, w którym będą inne aktywności, planszówki, quizy, kalambury. A może zamiast standardowej imprezy możecie zorganizować salę disco? Jest naprawdę sporo opcji. Stwórz różne możliwości i daj znać o nich wszystkim na roku. Napisz, że ze względu na osoby z różnymi potrzebami, zorganizowaliście kilka form aktywności i postaraliście się o warunki sprzyjające osobom z niepełnosprawnością. Na pewno spotkasz się z entuzjazmem.
W programie imprezy są balety? Ekstra. Pamiętaj tylko, żeby nie używać ostrych, migających świateł. Dla osób w spektrum autyzmu z epilepsją czy nadwrażliwością na światło to dyskwalifikacja z udziału. Takie światła mogą po prostu przysporzyć ich o mdłości, atak epilepsji i inne dolegliwości.
Może zdarzyć się, że impreza będzie organizowana w miejscu, którego osoba na wózku albo niewidoma nie zna. Nigdy tam nie była i nie wie, czy da radę pokonać trasę samodzielnie. Nie każ jej błądzić po omacku, szukając drogi – zaproś ją z asystentem. Asystent to osoba, która jest zatrudniona do pomocy i wsparcia w różnych sprawach. Może pomagać w dotarciu na imprezę, koncert czy przemieszczaniu się po nieznanych miejscach. Możesz też zaproponować swoją pomoc w dotarciu na miejsce. A na miejscu zapytaj osobę niewidomą czy chce pomocy, czy opisać jej, co się dzieje i kto jest obecny. Jeśli nie będzie chciała pomocy, to da ci znać. Poinformuj ją tylko, jeżeli będziesz od niej odchodzić. To naprawdę głupie uczucie, kiedy mówisz do kogoś, kogo już nie ma obok.
Może zaoferujesz komuś podwózkę? Możesz wtedy skorzystać z niebieskiego miejsca parkingowego. Parkując w takim miejscu, będziecie mieli odpowiednio dużo przestrzeni, żeby wysiąść. Ważne wtedy, żeby ta osoba, którą podwozisz, wzięła swoją kartę parkingową i zostawiła ją u ciebie za szybą
Kiedy już wszystko będzie zaplanowane, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. O zaproszeniach! Najlepiej wyślij je w formie pisemnej. Dlaczego to najlepszy sposób dla osób niewidomych i niesłyszących? Ważne, żeby tekst był możliwy do odczytania przez program czytający. Lepiej, jeśli napiszesz coś na messengerze niż wyślesz plik pdf. Jeśli macie komputer i rzutnik to wspaniale! Dzięki temu w trakcie imprezy każdy będzie mógł się zorientować, co się dzieje. Wystarczy, że podepniesz program transkrybujący i na rzutniku wyświetli się tekst mówiony czy śpiewany przez występujących. Pomoże to wszystkim obecnym, a szczególnie osobom z niedosłuchem lub niesłyszącym
Czasami przeszkodą w nawiązaniu kontaktu z tymi osobami może być komunikacja werbalna. W takiej sytuacji skorzystaj z komunikatora. Piszcie ze sobą albo wyznaczcie jedną lotną osobę, która poza kilkoma sprawami, w razie potrzeby będzie łącznikiem. W takim wypadku możesz posłużyć się na przykład darmowym programem Web capture, który poleciła nam osoba niesłysząca. Możesz też postarać się o tłumacza języka migowego. W takiej sprawie odezwij się do Biura Wsparcia Osób z niepełnosprawnością i dopytaj, czy jest opcja na sfinansowanie przez nich tłumacza języka migowego
Pamiętaj, nic tak nie ułatwia organizacji wydarzenia, jak robienie tego ze wsparciem innych. O pomoc w organizacji wydarzenia możesz poprosić osoby ze Studenckiego Zrzeszenia Osób z Niepełnosprawnością, Działu Dostępności czy Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. Oni najlepiej wiedzą, co się przyda, a w razie potrzeby mogą zdobyć potrzebną kasę czy sprzęt. Możecie też wspólnie przeprowadzić ankietę, w której zapytacie samych studentów o dostępność wydarzeń. Co możemy zrobić, żeby ułatwić wam udział? Chcemy, żeby wydarzenie było bardziej dostępne, zamiast się domyślać, dostaniesz gotowe odpowiedzi.
Jak widzisz zorganizowanie imprezy dla osób z różnymi potrzebami nie musi być ani trudne, ani kosztowne włącz całą społeczność studencką i wasze wydarzenia. Kto wie, kiedy przyda ci się to doświadczenie? Może zostaniesz pionierem dostępnych wydarzeń studenckich w Polsce.
***
Ikony wykorzystane w filmie:
a href="https://www.flaticon.com/free-icons/tips" title="tips icons"Tips icons created by Smashicons - Flaticon/a
***
#niepełnosprawność #imprezy #uczelniadostępna #studia #orzeczenie #dostępne imprezy #nastudiach #juwenalia #niepełnosprawni #nawózku #niewidomi #niesłyszący #naimprezie
STUDENCIE i ABSOLWENCIE! To idealny projekt stworzony z myślą o Tobie! Twoja Nowa Praca już na Ciebie czeka!
Jakie jest podejście uczelni do OzN? Czy OzN są mile widziane na uczelniach wyższych? Jakie jest podejście pracowników?
Czym jest stypendium dla osoby z niepełnosprawnością? Ile pieniędzy możesz otrzymać od uczelni? Dowiedz się, jak otrzymać dofinansowanie z uczelni.