PRACOWNICY UCZELNI DLA STUDENTÓW. Co chcą Ci powiedzieć?
Co najbardziej cenią w pracy z osobami z niepełnosprawnością pracownicy uczelni? Co musisz wiedzieć, myśląc o studiach będąc OzN? Do kogo na uczelni się zgłosić, mając...
Znalezienie pierwszej pracy po studiach to naprawdę duże wyzwanie. Zobacz, jak znaleźć sposoby, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę z orzeczeniem.
🤔 Zastanawiasz się, jak znaleźć pierwszą pracę po studiach? Jak zdobyć płatny staż, doświadczenie - a finalnie pracę, która Ci odpowiada?
🎧 TUTAJ obejrzysz filmik z audiodeskrypcją.
______________________________
Dołącz do naszych BEZPŁATNYCH projektów:
👉 TWOJA NOWA PRACA
O wsparciu w wejściu na rynek pracy dla OzN przeczytasz TUTAJ.
👉 ASYSTENT OSOBISTY OzN
TUTAJ dowiesz się więcej jak zdobyć asystenta osobistego.
______________________________
Z wchodzeniem na rynek pracy po studiach jest trochę jak z rejsem dziurawym statkiem. Jeszcze nie zacząłeś płynąć, a już zaczynasz tonąć.
Każdy z nas po studiach trafia na ten magiczny moment konfrontacji. Czy to, czego mnie nauczyli na studiach, a właściwie to czego sam się nauczyłem, wystarczy, żeby znaleźć pracę, która będzie dla mnie odpowiednia?
Chyba nie muszę tłumaczyć, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Raz mamy czasy pracownika. Można wybierać spośród wszystkich ofert na rynku pracy, jakie tylko nas interesują, a czasem nawet wybrzydzać. A raz mamy czasy pracodawcy i nasze szanse na wybrzydzanie maleją.
Na pewno nie raz słyszałeś takie słowa: Ma pan jakieś dodatkowe kwalifikacje, szkolenia? Te praktyki... co dokładnie pani tam robiła? Okej, ale co konkretnie pan umie zrobić? Nie ukrywajmy. Sama wiedza to często za mało, żeby zyskać pracę, która będzie nam odpowiadała. A co gdy jesteśmy osobą z niepełnosprawnością? Ilość tematów tylko rośnie. Dostosowanie stanowiska pracy do twoich indywidualnych potrzeb, ogarnięcie dojazdów, czy dane miejsce pracy będzie dostosowane do osób z niepełnosprawnością, koszty utrzymania... Na dodatek wynagrodzenie na początku może być niezbyt wysokie. A na koniec jeszcze atmosfera i komfort pracy. Jak to będzie, jak trafisz do zupełnie nowego środowiska? Wiem, że często już na samą myśl o tych wszystkich tematach robi się słabo. W takim razie, czy znalezienie odpowiedniej pracy, będąc osobą z niepełnosprawnością, jest w ogóle możliwe? Pogadajmy o tym dzisiaj. To co? Ruszajmy!
Wiesz co? To zacznijmy od początku. Zapewne kończysz studia, albo jesteś już absolwentem uczelni X. Skończyłeś pięcioletnie, albo trzyletnie studia, albo jako inżynier 3,5-letnie. Poświęciłeś na studia tyyyle czasu. Przypomnij sobie, po co właściwie zaczynałeś studia, co tobą kierowało? Chciałeś się tylko prześlizgnąć i zdobyć papierek, żeby móc się pochwalić znajomym i rodzinie? Czy kierowały tobą jakieś inne, głębsze, bardziej istotne dla ciebie motywacje? Możliwe, że sam nie znałeś wcześniej żadnej osoby, która ukończyłaby studia. Osoby, która ma niepełnosprawność i ukończyłaby studia. I to jest opcja numer 1. Opcja numer 2: kierunek ten tak bardzo cię interesował, tematy, które są tu poruszane, że nie zastanawiałeś się nad swoimi wyzwaniami, tylko postanowiłeś po prostu pójść na studia i je przejść. Jest też opcja, że od razu patrzyłeś szerzej.
Studiowanie miało być pierwszym krokiem, który zrobisz, żeby się usamodzielnić. Niezależność to kluczowa sprawa. A studia i zebranie tam umiejętności, doświadczenia i kontaktów często pomagają, żeby się usamodzielnić. I w całej tej układance, kolejnym krokiem miała być praca. I to najlepiej taka, w której będziesz czuł się dobrze.
Ale jest spora szansa, że jeżeli oglądasz dzisiaj to nagranie i dotarłeś aż tutaj, to gdzieś w całej układance są problemy. Coś w procesie poszło nie tak. Brakuje ci jakichś klocków. Może nie wiesz, gdzie i jak szukać pracy? Co wziąć pod uwagę, na czym się skupić? Jakie oferty pracy są dla ciebie najważniejsze? Co chciałbyś, żeby w danej pracy, na danym stanowisku było.
Przeglądasz setki ofert, ale nic z tego nie wynika. Może zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na szkolenia? Może to dodatkowe kwalifikacje, jakiś specjalistyczny kurs, który ułatwi ci start? 5 lat studiów to jest duża przeprawa. Ale czy to wystarczy, żeby znaleźć pracę, która będzie ci odpowiadała? Która będzie zgodna z twoimi kompetencjami? A może przydałyby ci się jakieś doświadczenie albo staż w konkretnym miejscu? Najlepiej płatny. Ukończenie studiów to jedno, ale możliwość pochwalenia się doświadczeniem w danej branży i konkretne umiejętności, które tam nabyłeś, to jest coś, co jest najbardziej istotne na całym rynku pracy.
Dużo rzeczy. Wiem że cię to już martwi. Możesz jeszcze nie wiesz, ale są programy, dające kompleksowe wsparcie we wchodzeniu osób z niepełnosprawnością na rynek pracy. I oferują to wsparcie bezpłatnie, zupełnie bezpłatnie. W ramach finansowania programów przez PFRON. Od wsparcia finansowego, po wsparcie doradcze, szkolenia, a nawet płatne staże. Takie turbo doładowanie.
Jeżeli wiesz dokładnie, jakich kompetencji potrzebujesz i brakuje ci jedynie środków na opłacenie konkretnego szkolenia, możesz otrzymać bon na wybrane przez ciebie szkolenia specjalistyczne lub językowe o wartości do 5000 zł.
Jeżeli nie wiesz, jak ruszyć z szukaniem pracy. Masz problem z określeniem swoich mocnych stron, kompetencji, z tworzeniem CV. Może nie wiesz jak szukać ofert pracy, jak na nie odpowiadać? Masz trudność z prowadzeniem rozmów z pracodawcami? Możesz liczyć na wsparcie specjalisty, psychologa lub doradcy zawodowego.
Oprócz tego czeka ciebie płatny staż z wynagrodzeniem 2000 złotych miesięcznie, po którym masz szansę zdobyć stałe zatrudnienie. Nierzadko też uczestnicy projektu zdobywają pełnoetatową pracę od razu.
Czekają też szkolenia wyjazdowe. Atrakcyjne, dostosowane hotele w górach, w których będziesz mógł odpocząć, poznać nowych ludzi i się doszkolić.
A jak w całym procesie poszukiwania pracy przyjdzie do ciebie zwątpienie i spadek energii, kopa do działania da ci dodatek motywacyjny w wysokości od 400 do 600 zł miesięcznie.
Jak widzisz dużo klocków, z których sam może skorzystać. Pamiętaj! Możesz przechodzić tę drogę sam/sama, albo skorzystać z konkretnego wsparcia i zaoszczędzić sobie masę frustracji.
To, co? Przekonałem cię? Nie zwlekaj! Aplikuj do programu "Twoja nowa praca" już teraz.
Do zobaczenia!
***
Ikony wykorzystane w filmie:
https://www.flaticon.com/free-icons/close" title="close icons"
Close icons created by Pixel perfect – Flaticon
"https://www.flaticon.com/free-icons/university" title="university icons" University icons created by smashingstocks - Flaticon
https://www.flaticon.com/free-icons/spring-swing-rocket" title="spring swing rocket icons"
Spring swing rocket icons created by Freepik - Flaticon
https://www.flaticon.com/free-icons/money" title="money icons"
Money icons created by Freepik - Flaticon
https://www.flaticon.com/free-icons/people" title="people icons"
People icons created by Eucalyp - Flaticon
https://www.flaticon.com/free-icons/family" title="family icons"
Family icons created by monkik - Flaticon
***
#praca #studia #uczelniadostępna #pierwszapraca #pracapostudiach #staż #orzeczenie #niepełnosprawność #rynekpracy #etat #absolwent
Co najbardziej cenią w pracy z osobami z niepełnosprawnością pracownicy uczelni? Co musisz wiedzieć, myśląc o studiach będąc OzN? Do kogo na uczelni się zgłosić, mając...
Jak to jest być niewidomym, głuchym, osobą na wózku? Czego doświadcza osoba w kryzysie zdrowia psychicznego?
Co trzeba zrobić, żeby dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Jak przygotować się do spotkania z komisją orzekającą?