Jakie wsparcie otrzymasz na uczelni, mając niepełnosprawność wzrokową?
Odwiedź najpierw BON swojej uczelni, wypożycz sprzęt tyflograficzny i zadbaj o przystosowanie studenckich materiałów. Mów o swoich potrzebach!
Znamy kilka sposobów, abyś zainteresował swoją osobą potencjalnego pracodawcę. Jak się wyróżnić z tłumu kandydatów?
Dobre, rzetelnie zrobione CV to klucz do sukcesu. Zadbaj, żeby miało profesjonalną oprawę graficzną. Poproś kogoś o zrobienie zdjęcia, nie rób selfie. Pamiętaj o schludnym wyglądzie, pogodnym wyrazie twarzy. Postaraj się o jednolite tło. Najlepiej będzie zdjęcie z przodu, pokaż na nim swoją twarz, z niezbyt bliska. Nie dawaj oficjalnych zdjęć z dokumentów. Ale też nie dodawaj zdjęcia z imprezy. Co do makijażu – niech będzie delikatny. Jeśli masz swoje stare CV, przejrzyj raz jeszcze jego zawartość. Język, którego uczyłeś się 10 lat temu w szkole, może się nawet nie kwalifikować pod stopień podstawowy. Spróbuj kierunkować CV pod dane stanowisko. Podkreślać atuty, które mogą się przydać na danym stanowisku.
Zaintryguj polem „zainteresowania”, to często przyczynka do rozpoczęcia rozluźniającej pogawędki z osobą przeprowadzającą rozmowę rekrutacyjną. „Dobry film, serial i muzyka” to raczej zbyt ogólne określenie. Ale może masz ulubiony typ literatury, autora, reżysera? Odkryj trochę siebie i pokaż, że jesteś osobą, z którą warto się spotkać i porozmawiać. Po rozmowie, kiedy rekruter przegląda CV każdego z kandydatów, łatwiej mu sobie skojarzyć Twoją twarz np. z Twoim zainteresowaniem –maoryskim tańcem haka. Albo lodami rzemieślniczymi, ale tylko o oryginalnych smakach jak np. smak piwa. Tylko nie przesadź, bądź w tym autentyczny.
Czasami nawet nie wiesz, jakie umiejętności mogą zainteresować Twojego przyszłego pracodawcę. Umieść aktualną informację dotyczącą znajomości języków obcych. Daj znać, jeśli posiadasz prawo jazdy. Pomyśl, jakie kursy i szkolenia mógłbyś umieścić. A może jesteś w stanie zrobić kilka szybkich szkoleń, które ubogacą Ci nie tylko CV, ale przede wszystkim pomogą rozwijać Twoje umiejętności. Tym samym pokażesz również swoje zaangażowanie i chęć samodzielnej nauki.
Nie zapominaj o Twoim zaangażowaniu w różnego rodzaju akcje, projekty i wolontariaty. To, że nie było to zajęcie zarobkowe, nie jest ważne z punktu widzenia starania się o pracę. Może być wręcz atutem i wskazówką, jakim typem osoby jesteś. Może pomagałeś w schronisku dla zwierząt, albo brałeś czynny udział w Szlachetnej Paczce? A może regularnie oddajesz krew i kompletnie nie przyszło Ci do głowy, że kogoś to może zainteresować?
Mało kto wspomina w swoim CV o umiejętnościach miękkich, a przecież są równie ważne, co umiejętności twarde. Twoja odporność na stres, to, jak sobie radzisz w relacjach z innymi, może zadziałać bardzo budująco na zespół. Albo może go kompletnie podzielić. Ludzie, którzy potrafią ze sobą współpracować, szanować swój czas, być punktualni i zorganizowani są bardzo pożądani w każdym zespole.
Odwiedź najpierw BON swojej uczelni, wypożycz sprzęt tyflograficzny i zadbaj o przystosowanie studenckich materiałów. Mów o swoich potrzebach!
Samo ukończenie studiów to za mało, aby znaleźć odpowiednią pracę. Trudno aplikować na stanowiska z CV zawierającym jedynie ukończenie studiów. Ale jeśli zadbasz o swoj...
Jak się zapisać, co to są punkty ECTS i czy możesz obawiać się jedynki? Przekonaj się, jak studia wyglądają w rzeczywistości i jakie panują na nich zasady.