Jakie wsparcie otrzymasz na uczelni, mając niepełnosprawność wzrokową?
Odwiedź najpierw BON swojej uczelni, wypożycz sprzęt tyflograficzny i zadbaj o przystosowanie studenckich materiałów. Mów o swoich potrzebach!
Czy mamy na sali osoby słabosłyszące lub Głuche? Trudno skorzystać w pełni z wykładu lub ćwiczeń na uczelni. Ale jest kilka lifehacków, które usprawnią ci życie na uczelni
Jest kilka lifehacków, które usprawnią ci życie na uczelni:
- przede wszystkim – asystent! Będzie Twoją Prawą Ręką. A raczej słuchem. Pomoże przygotować notatki z zajęć. Co więcej – asystentem może zostać wybrana przez Ciebie osoba, może też zostać przydzielony przez BON,
- rozwiązania technologiczne, m.in. używania systemów wspomagających słyszenie (FM), pętla induktofoniczna,
- obrazy - prezentacje multimedialne, przezrocza, grafy, wykresy, mapy, ilustracje, zdjęcia,
- wcześniejsze otrzymanie materiałów, pozwoli aktywniej uczestniczyć w zajęciach,
(np. konspekt w formie elektronicznej lub papierowej, główne tezy, bibliografię, prezentację multimedialną),
- prośba o zwracanie się twarzą do studenta w trakcie zajęć, mówienie wyraźne, ale bez przesadnej artykulacji, w miarowym tempie, by umożliwić odczytywanie z ruchu ust,
- zapisywanie na tablicy nowych słów, kluczowych pojęć,
- Jeśli student korzysta ze wsparcia tłumacza języka migowego – udostępnianie tłumaczowi materiałów przed zajęciami, znajdź dla niego miejsce obok prowadzącego. Aaaa i bym zapomniała – zwracaj się do studenta, nie do tłumacza. Więc tekstów w stylu– "przekaż mu", "zapytaj go",
- zazwyczaj wskazana jest zamiana ustnej formy egzaminu na pisemną lub korzystanie z tłumaczenia na język migowy,
- krótkie przerwy w zajęciach. Ale to przecież wszystkim zrobi dobrze, zarówno studentom, jak i wykładowcy,
- na zajęciach grupowych ustawienie krzeseł, by każdy mógł dobrze siebie widzieć.
Jedno jest pewno. Nikt za Ciebie się nie nauczy i nie zda egzaminów. Za to na dyplomie będzie tylko i wyłącznie Twoje imię i nazwisko. Ale jest kilka osób, kilka rzeczy, które zdecydowanie ułatwia Ci zdobywanie wykształcenia i kilku literek przed nazwiskiem. Zaczynając od BON-ów, które pomogą Ci praktycznie ze wszystkim. Albo chociaż pokierują we właściwą stronę. Poprzez coraz lepiej wykwalifikowanych pracowników uczelni. Asystentów dydaktycznych. Po rozwiązania technologiczne, które ułatwią odbiór informacji, ale też naukę i powtórki. Z takim wsparciem łatwiej o codzienną motywację i siłę na uczelni.
Nie samym studiowaniem jednak człowiek żyje. A po zajęciach… polecamy nasze Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego! Wybierz się z nami na koncert, do kina, do teatru lub na kręgle. Spotkaj się online. Na dodatek wszystko to za darmo! To i o wiele więcej. Bo CWEZ, jak nazywamy wśród nas ten projekt, to warsztaty, spotkania, opieka psychologiczna i to, co tygryski lubią najbardziej… wspólne wyjazdy w góry w świetnym hotelu!
Odwiedź najpierw BON swojej uczelni, wypożycz sprzęt tyflograficzny i zadbaj o przystosowanie studenckich materiałów. Mów o swoich potrzebach!
Legendarne panie w dziekanacie? Problemy architektoniczne? Trudności w opanowaniu trudnego materiału? Poznajmy „wroga”, łatwiej będzie z nim walczyć. Wspólnie.
Jesteś przed podjęciem pierwszej pracy? Albo z powodów zdrowotnych miałeś dłuższą przerwę? Czego możesz się obawiać i jak sobie z tym poradzić?