Kategorie:
Tagi:

CO WIDZĄ OSOBY NIEWIDOME? Czy niewidomi MAJĄ SNY?

Jak radzą sobie na co dzień osoby niewidome? Czy niewidomi widzą ciemność? Dowiedź się z nami, jak funkcjonują w codziennym życiu osoby niewidome.

 🤨 Jak radzą sobie na co dzień osoby niewidome? Czy niewidomi widzą ciemność? Dowiedź się z nami, jak funkcjonują w codziennym życiu osoby niewidome.

***

Dołącz do naszych BEZPŁATNYCH projektów:

👉WSPARCIE W WEJŚCIU NA RYNEK PRACY DLA OzN - TUTAJ.

👉ASYSTENT OSOBISTY OzN - TUTAJ.

______________________________

O czym śnią osoby niewidome? Jak sobie radzą na co dzień? A może da się osoby niewidome oszukać na pieniądze? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym odcinku. To co? Lecimy?

Co widzą osoby niewidome

Zastanawiasz się, co widzą osoby niewidome? Czy osoby niewidome widzą ciemność? Sprawdźmy to w trzech prostych krokach. Na początku – zamknij oczy. I mimo tego, że masz zamknięte oczy, to przez powieki dociera do ciebie światło. Więc pójdźmy krok dalej. Zamknij oczy i mocno zaciśnij powieki. I mimo tego, że masz ściśnięte powieki, to światło do ciebie dociera. Więc co zrobić, żeby tego światła nie było? Zamknij oczy, mocno zaciśnij powieki i zakryj oczy rękoma. Tak, mniej więcej, mogą widzieć osoby niewidome bez poczucia światła. Mówię mniej więcej, ponieważ każda osoba z niepełnosprawnością wzroku może widzieć w zupełnie inny sposób. Pamiętaj o tym.

Jeśli jeszcze tego nie wiesz: Wspieramy kandydatów na studia, studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami. Informacje o bezpłatnych projektach znajdziesz TUTAJ. Zobacz koniecznie.

Jak osoby niewidome nalewają wodę do kubka?

Czasem osoby niewidome korzystają z tak zwanego „świerszcza". Jest to nakładka, którą kładzie się na kraniec kubka i wydaje ona odpowiednie dźwięki w zależności od ilości cieczy w kubku. Ale powiem szczerze, że rzadko która osoba niewidoma, którą ja znam, z tego korzysta. Najczęściej mają swoje domowe, sprawdzone metody. Po prostu mają kubek, mają dzbanek, który doskonale znają, znają jego wagę, więc są w stanie położyć kubek obok tego dzbanka i nalać wodę. Mogą w tym czasie np. odliczyć do trzech, żeby zawsze mniej więcej tyle samo cieczy było w kubku.

Zaproszenie do ćwiczenia

Ale ja tu mogę opowiadać i opowiadać. Sprawdźmy, czy sam będę w stanie nalać tę wodę do kubka. Zamykamy oczy. Zasłaniamy oczy, jak sobie nie ufamy tak jak ja i nalewamy tę wodę do kubka. Mamy łatwiej, bo już wiemy, gdzie jest dzbanek i wiemy, gdzie jest kubek. Osoba niewidoma musiałaby pójść do pomieszczenia, w którym by wiedziała, że ten kubek się znajduje. Pod warunkiem, że nikt by go nie zaniósł w inne miejsce. No ale dość gadania. Trzeba nalać wody do kubka, więc spróbujmy to uczynić. Chyba już wydaje mi się, że nalałem cały kubek. No nie bardzo. Widzę, że nawet pół kubka nie nalałem, a wydawało mi się, że jest pełny. Ale jak to optymiści mówią: do połowy pełna szklanka, więc można pić do samego ranka. Sprawdźmy, jak Tobie z tym pójdzie. Za moment zatrzymaj to wideo. Wykonaj to ćwiczenie i daj nam znać w komentarzu, jak Ci poszło.

O czym śnią osoby niewidome?

Pewnie zastanawiasz się, czy osoby niewidome w ogóle mają sny. Prawda jest taka, że osoby niewidome śnią podobnie jak my. Różnica jest taka, że nie widzą obrazów te osoby, które urodziły się nie widząc, bądź straciły wzrok do piątego roku życia. Więc w takim razie: co im się śni? Przede wszystkim śnią im się dźwięki. Śni im się dotyk. Śni im się zapach. I smak. Osoby ociemniałe, czyli takie osoby, które straciły wzrok po piątym roku życia. W skrócie: są to te osoby, które pamiętają to, co kiedyś widziały. Mogą śnić dokładnie tak samo jak my. Pamiętam taką historię jak moja koleżanka, która właśnie jest osobą ociemniałą. Opowiedziała mi, że ona w śnie widziała wszystko i była zadowolona, że w tym śnie widzi, ale zauważyła, że i tak porusza się z białą laską. Więc to było takie zabawne, połączenie tego poprzedniego świata z tym obecnym właśnie podczas snu.

Jak osoby niewidome rozpoznają banknoty?

Zacznijmy od monet. Jeśli chodzi o monety w Polsce, to osoby niewidome mają możliwość je rozpoznać, ponieważ te brzegi monet są albo karbowane, albo gładkie, albo naprzemiennie karbowane i gładkie. Dlatego też osoby niewidome będą w stanie odróżnić np. złotówkę od dwóch złotych. W przypadku banknotów to w lewym dolnym rogu banknotów są różne oznaczenia, takie jak np. kwadrat albo koło. Ale powiem szczerze, że jeśli banknot jest nowy, to będziemy w stanie go rozpoznać. Ale jak banknot jest w obiegu, to zostaje nam rozróżnić te banknoty poprzez wielkość. I powiem szczerze, że często też osoby niewidome mają swoje sprawdzone metody, takie jak: układanie w portfelu od najmniejszego do największego. Składanie banknotu na dwie części. Na trzy części. Albo zaginania rogów, albo zawijanie tych banknotów w rulon. Sprawdźmy, czy sam będę w stanie rozpoznać te banknoty. Mam ze sobą trzy banknoty: 10 złotych, 50 i 100 złotych. Moim zadaniem jest wskazać największy nominał. Sprawdźmy, jak mi pójdzie. Powiem szczerze, że ten banknot jest trochę pognieciony. To jest albo kółko, albo kwadrat, albo dwie linie. Dwie linie to chyba jest 500 złotych. Ale to chyba nie to. Powiem szczerze, że jest trudno. W tym to w ogóle nic nie czuję. Ten jest jakby trochę świeższy, ale to i tak trudno wyczuć. I ostatni. Tu już jest kosmos. To też nie wiem. Ale na ten stawiam, chociaż jest mały, ale wydaje mi się, że to jest chyba 500.

Jak osoby niewidome piszą smsy?

Napisałeś smsa do osoby niewidomej. Zastanawiasz się, czy to jest faux pas, czy ta osoba w ogóle jest w stanie Ci odpisać? Oczywiście, że jest w stanie Ci odpisać, ponieważ telefony mają wbudowane programy udźwiękowienia, które odczytują na głos to, co napisałeś. Nawet jeśli wysłałeś emotikony, to również emotikona zostanie odczytana. Kolejna ciekawostka. Wyobraź sobie sytuację, że jedziesz tramwajem i widzisz osobę niewidomą, która ma podpięte słuchawki, czyli słyszy na głos to co się dzieje na ekranie. No ale Ty wzrokowo możesz zobaczyć to, co się dzieje na tym ekranie i możesz podejrzeć. Więc żeby nie było takiej sytuacji, żeby Cię nie korciło, to osoby niewidome mogą skorzystać z funkcji: „Kurtyna". Jak ona wygląda? Sprawdźmy. Widzimy to, co się dzieje na ekranie, więc możemy magicznym sposobem zrobić tak, żeby ekran nam zniknął. Dokładnie tak.

Dzięki za dzisiaj.

Mam nadzieję, że zaspokoiłem Twoją ciekawość.

A może są tematy dotyczące osób niewidomych, które są dla Ciebie ciekawe, a o których nie wspomnieliśmy?

Daj znać w komentarzu.

Do zobaczenia!

***
Ikony wykorzystane w filmie:
https://www.flaticon.com/free-icons/close" title="close icons"
Close icons created by Pixel perfect – Flaticon

https://www.flaticon.com/free-icons/question-mark" title="question mark icons" Question mark icons created by Freepik - Flaticon

***
#niepełnosprawność #niewidomi #uczelniadostępna #ciekawostki #studia #niepełnosprawni #ozn

Strona korzysta z plików cookies

Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.