PRACA PO STUDIACH. Jak znaleźć pracę z ORZECZENIEM? Twoja Nowa Praca – program Absolwent
Znalezienie pierwszej pracy po studiach to naprawdę duże wyzwanie. Zobacz, jak znaleźć sposoby, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę z orzeczeniem.
Czy warto poinformować uczelnię o Twojej niepełnosprawności? Co możesz dzięki temu zyskać? O czym warto powiedzieć i czy o wszystkim musisz informować?
📚Studiujesz albo chcesz studiować, będąc osobą z niepełnosprawnością? Masz obawy związane ze studiowaniem? W tym odcinku odpowiadamy na pytanie: czy warto poinformować uczelnię o Twojej niepełnosprawności? Co możesz dzięki temu zyskać? O czym warto powiedzieć i czy o wszystkim musisz informować?
🎧 Link do odcinka z audiodeskrypcją znajdziesz TUTAJ.
______________________________
Ponad miliard osób na całym świecie to osoby z niepełnosprawnościami. Średnio 15 procent. Czyli co siódmy student może student może posiadać niepełnosprawność. Ale wykładowca czy osoba na uczelni nie będą się domyślać, że w tym przypadku jest niepełnosprawność widoczna, tutaj jest niewidoczna. To jest – szczerze – mało istotne. Najważniejsze są potrzeby – Twoje. Twoje, czyli osoby z niepełnosprawnością.
Powiedz o swoich potrzebach w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Bądź na przykład Pełnomocnikowi ds. Osób z Niepełnosprawnościami. W momencie, kiedy porozmawiacie o potrzebach, o Twoich trudnościach i na przykład o rozwiązaniach, to te informacje mogą trafić do osoby, która prowadzi zajęcia. Co na tym możesz zyskać? Zyskasz na przykład to, że przychodząc na zajęcia nie będziesz każdemu wykładowcy się tłumaczyć ze swojej niepełnosprawności. Będziesz miał dostosowane materiały dydaktyczne, bądź twoje trudności będą rozwiązane w prosty sposób. To na prawdę wiele zależy od ciebie. No właśnie BON-y. Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami, ale tak naprawdę to każdy dział, biuro, pełnomocnik każdy z nich może mieć zupełnie inną nazwę.
Więc do czego cię zachęcam? Do tego, żebyś wpisał w wyszukiwarkę: Osoba z niepełnosprawnością i nazwa uczelni. Będziesz miał dane kontaktowe. Zadzwoń, napisz maila. I dowiedz się o formach wsparcia.
Stypendia dla osób z niepełnosprawnościami. Stypendium rektora dla osób z niepełnosprawnościami. Znowu różne nazwy na różnych uczelniach. Ale ważne jest to, że masz możliwość skorzystać z comiesięcznego dofinansowania. W zależności od stopnia niepełnosprawności: czy lekkie, umiarkowane, czy znaczne, dostaniesz odpowiednią kwotę.
150 złotych. Tyle średnio trzeba zapłacić za 45 minutowe spotkanie z psychologiem. Na szczęście Ty masz możliwość skorzystać ze wsparcia psychologicznego na uczelni. Psycholog, doradca zawodowy. Albo na przykład kursy orientacji przestrzennej. Albo wsparcie asystenckie. Ja korzystałem z indywidualnego lektoratu z języka angielskiego.
Martwisz się o zakwaterowanie? Pamiętaj, że masz możliwość zamieszkać w domu studenckim. Wiele akademików posiada w swojej ofercie pokoje dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Formalności na uczelni? Temat rzeka. Ale na szczęście, masz możliwość skorzystać z asystenta dydaktycznego. Czyli osoby, która na podstawie Twoich potrzeb, będzie Cię wspierała na uczelni. Świetna sprawa. Robienie notatek. Orientacja, w którym miejscu jest dana sala. Gdzie masz zajęcia. Jak najbardziej w tym wszystkim będzie mogła Cię wesprzeć.
Ale wiem doskonale, że życie studenckie nie zamyka się tylko w murach uczelni. Dodatkowo masz możliwość skorzystać z programów, projektów różnych fundacji, różnych stowarzyszeń, które oferują asystenturę. Jak będziesz chciał się wybrać na jakąś imprezę ze studentami, albo będziesz chciał pójść na zakupy, i twoja niepełnosprawność będzie ci w tym utrudniać, będziesz miał możliwość skorzystać z różnych projektów, fundacji, stowarzyszeń, które prowadzą projekty asystenckie.
Mów o swojej niepełnosprawności, ponieważ dzięki temu pracownicy na uczelni będą znali Twoje potrzeby i będą wiedzieli, jak Cię wspierać. A Ty nie będziesz miał łatwiej. Nie będziesz miał trudniej, ale będziesz mieć dokładnie takie same szanse, by ukończyć studia.
Dzięki za dzisiaj.
Mam nadzieję, że rozwiałem chociaż część Twoich obaw związanych ze studiowaniem.
Do zobaczenia!
***
#niepełnosprawność #studia #uczelniadostępna #orzeczenie #dostępność
Znalezienie pierwszej pracy po studiach to naprawdę duże wyzwanie. Zobacz, jak znaleźć sposoby, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę z orzeczeniem.
5 szybkich kroków do organizacji dostępnego wydarzenia. Zobacz, co możesz zrobić, żeby studencka impreza odbyła się dla wszystkich - bez wyjątku.
Masz obawy związane z tym, że nie znajdziesz pracy? Niezależnie czy masz niepełnosprawność, czy nie, to ten problem tak naprawdę dotyka nas wszystkich.