SESJA z ORZECZENIEM o NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI 👀 Jak ZMNIEJSZYĆ STRES przed EGZAMINEM? 🧠
Stres to nie tylko słowo. Stres to seria biochemicznych zdarzeń w Twoim ciele, które mogą zablokować Cię podczas sesji. Zobacz, jak to powstrzymać 🤔
Co trzeba zrobić, żeby dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Jak przygotować się do spotkania z komisją orzekającą?
🤨 Zastanawiasz się, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Czy mając niepełnosprawność niewidoczną, można starać się o orzeczenie? Jak długo musisz posiadać niepełnosprawność, żeby starać się o orzeczenie? Czy orzeczenie to to samo co legitymacja osoby niepełnosprawnej?
📄 Wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba zrobić, żeby dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Jak przygotować się do spotkania z komisją orzekającą?
Rozwiej swoje obawy i uzyskaj orzeczenie o stopniu niepełnosprawności!
🎧 Link do odcinka z audiodeskrypcją znajdziesz TUTAJ.
______________________________
Słyszałem wiele historii na temat komisji, które orzekają. I od nich zależy to, czy otrzymasz orzeczenie i jakie to orzeczenie będzie. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Idziesz na komisję i dostajesz dwa pytania. Pracujesz? Mówisz, że tak. Studiujesz? Mówisz, że tak. I nie mówisz o trudnościach dnia codziennego. Może się okazać, że nie dostaniesz żadnego orzeczenia. Dlatego musisz zadbać o swoją dokumentację medyczną. Nie tylko jeśli chodzi o zaświadczenie lekarskie w ciągu tych 30 dni, bo to jest podstawa. Ale też tę dokumentację, którą zgromadziłeś przez wiele lat. Koleżeńska rada – nie ściemniaj! Tylko powiedz jak jest i mów o wszystkich trudnościach, które cię spotykają każdego dnia. Jeśli o to zadbasz i to zostanie wypowiedziane na głos, będzie to wypisane we wniosku, będziesz miał przygotowaną dokumentację medyczną – im więcej, tym lepiej, to jestem spokojny, że dostaniesz takie orzeczenie i taki stopień niepełnosprawności, na jaki zasługujesz.
👉WSPARCIE W WEJŚCIU NA RYNEK PRACY DLA OzN:
https://bit.ly/Absolwent_YT
👉ASYSTENT OSOBISTY OzN
https://bit.ly/Asystent-OzN
Zobacz koniecznie!
Fajnie by było mieć wszystko za jednym zamachem. Ale nie od razu Rzym zbudowano. Najpierw gromadzimy dokumentację, potem idziemy na komisję, zdobywamy orzeczenie i po orzeczeniu można się starać o legitymację. Więc jest to do zrobienia, ale trzeba zapamiętać ten proces. I powiem tak. Kiedyś tak nie było, teraz już jest. Fajne jest to, że teraz te legitymacje są plastikowe. Możesz ją mieć zawsze przy sobie i za szybko się ona nie zepsuje. Więc pamiętaj, że legitymacja to nie to samo co orzeczenie.
Zaraz, zaraz, ma pan widoczną niepełnosprawność? Widać pan sobie radzi. To nie tak, że idziemy na komisję i tam nas witają: Dzień dobry, pan po "znaczne" na stałe? Tak to niestety nie wygląda. Tylko trzeba udowodnić to, że ma się tę niepełnosprawność. Na tym polega niestety takie spotkanie z komisją. Więc znowu będę powtarzał, aż zapamiętasz. Przygotuj się do tego spotkania. Jeśli masz widoczną niepełnosprawność to nie oznacza, że z automatu otrzymujesz orzeczenie. Tak to działa, więc nie bagatelizuj tego. Nie zdziw się, że jeśli zostawisz przestrzeń do tego, żeby to komisja zadecydowała za ciebie, ponieważ nie do końca przygotowałeś odpowiednią dokumentację medyczną, to może być tak, że dostaniesz inny, często niższy stopień niepełnosprawności, niż chciałeś otrzymać. To komisja orzeka, więc nie orzekaj za nią. No chyba że jesteś w komisji, to rozumiem. Ale nie jesteś, starasz się o orzeczenie i są cztery opcje. Albo nie otrzymasz orzeczenia, albo otrzymasz lekkie, albo umiarkowany, albo znaczny stopień niepełnosprawności. Więc widzisz, że gdzieś tutaj czeka na ciebie któryś z tych stopni. Nie orzekaj za komisję, ona to zrobi na podstawie dokumentacji i tego spotkania właśnie z komisją. Pamiętaj, że każdy stopień niepełnosprawności daje różne możliwości. Ale jakie korzyści wynikają z posiadania różnych stopni niepełnosprawności, dowiesz się w kolejnym odcinku.
Nieważne, czy posiadasz niepełnosprawność widoczną, nieważne czy niewidoczną, czy trwałą na 10 lat, czy 10 dni. Za każdym razem możesz starać się o orzeczenie niepełnosprawności. Dla przykładu, bierzesz leki i to wpływa na twój rytm dnia przez co nie jesteś w stanie wstać na poranne godziny i studiujesz. Więc jeśli będziesz posiadał orzeczenie o niepełnosprawności to na pewno na studiach, jeśli będą do wyboru zajęcia popołudniowe i na przykład poranne, pomogą ci zapisać się na te popołudniowe. I dzięki właśnie temu, że otrzymasz orzeczenie o niepełnosprawności, a masz niepełnosprawność niewidoczną, nie będziesz musiał się każdemu tłumaczyć i wyjaśniać ponownie z czego to wynika. Więc zachęcam do tego, by się postarać to orzeczenie. Niezależnie czy niepełnosprawność jest widoczna, czy niewidoczna.
U mnie to wyglądało tak. Otrzymałem orzeczenie na 3 lata, potem znowu na 3 lata, teraz dostałem na 5 lat. I tak się zastanawiam, czy oni myślą, że mi się poprawi, czy pogorszy? Więc, jak widzisz, różnie z tym bywa. Na różny czas można otrzymać to orzeczenie. Ty masz "znaczny" na stałe? Szacun. Wokół spotkań z komisją i uzyskania orzeczenia narosło sporo mitów. Ale jak widzisz, zdobycie orzeczenia nie musi być wcale takie trudne. To co powinieneś zrobić, to przygotować dokumentację i to całkiem sporą. Przygotować się do tego spotkania. Pójść na to spotkanie, a po spotkaniu odczekać swoje i odebrać orzeczenie. Myślę, że nie jest wcale takie trudne.
A ty, jakie masz doświadczenie w staraniu się o orzeczenie?
Do zobaczenia!
***
#niepełnosprawność #orzeczenie #uczelniadostępna
Stres to nie tylko słowo. Stres to seria biochemicznych zdarzeń w Twoim ciele, które mogą zablokować Cię podczas sesji. Zobacz, jak to powstrzymać 🤔
Czy warto poinformować uczelnię o Twojej niepełnosprawności? Co możesz dzięki temu zyskać? O czym warto powiedzieć i czy o wszystkim musisz informować?
5 szybkich kroków do organizacji dostępnego wydarzenia. Zobacz, co możesz zrobić, żeby studencka impreza odbyła się dla wszystkich - bez wyjątku.