Jak się wyróżnić na rynku pracy?
Znamy kilka sposobów, abyś zainteresował swoją osobą potencjalnego pracodawcę. Jak się wyróżnić z tłumu kandydatów?
Akademickie Dni Integracji to miejsce wymiany doświadczeń, ogromna dawka wiedzy, a także niesamowite praktyczne warsztaty, dzięki którym można doświadczyć jazdy na wózku, bycia głuchym, niewidomym czy też w kryzysie zdrowia psychicznego.
Podczas dwóch dni odbywało się szereg prelekcji i warsztatów. Dostarczyły one mnóstwo merytorycznej wiedzy i niesamowitych wrażeń. Zresztą, atmosferę możecie poczuć, oglądając naszą wideorelację TUTAJ. Plan konferencji był bardzo napięty i każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego, z czym w sercu wrócił do domu.
Uczestnicy mogli wybierać pomiędzy pięcioma panelami tematycznymi:
W ramach każdego panelu odbywały się trzy lub cztery prelekcje, każda poświęcone innemu zagadnieniu w ramach tematu głównego.
Wszystkie wykłady na bieżąco tłumaczyły na Polski Język Migowy panie Aleksandra Szalek-Palmowska oraz Anna Morawska, które były z nami już drugi rok z rzędu.
Konferencję otworzył wykład inauguracyjny pana Jarosława Sowizdraniuka, który doskonale wprowadził obecnych w problematykę działań ratowniczych prowadzonych wobec Osób z Niepełnosprawnością.
Warto również wspomnieć, że podczas trwania konferencji Stowarzyszenie Św. Celestyna z Mikoszowa zorganizowało aukcję charytatywną na rzecz swoich celów statutowych. Eksponaty na licytację przekazali studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy Akademickich Dni Integracji okazali się hojnymi darczyńcami i Stowarzyszeniu udało się zebrać naprawdę sporą sumę.
Nie mniej ciekawie było w pracowni malarstwa wirtualnego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Na specjalne zaproszenie Rektora prof. Wojciecha Pukocza, Rada Ekspertów ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnościami odbyła posiedzenie w murach uczelni, które zaszczyciła obecnością Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich dr hab. Beata Mak-Sobota prof. Uczelni.
Spotkanie zostało niezwykle profesjonalnie przygotowane przez Panie: Małgorzatę Szumiejko oraz dr Monikę Łukasik-Duszyńką.
Zaraz po spotkaniu wszyscy udali się do galerii NEON na zwiedzanie wystawy, po której oprowadzili Rektor prof. Wojciech Pukocz oraz dr Sonia Ruciak
Kolejnym punktem programu była wizyta w pracowni malarstwa wirtualnego, gdzie każdy samodzielnie mógł się przekonać, jakie możliwości dla sztuki stwarza technologia. Za pomocą gogli VR każdy mógł się przenieść do wirtualnej rzeczywistości, gdzie inwencja twórcza i kreatywność nie miała żadnych granic. Malowanie w przestrzeni było niesamowitym doświadczeniem. W imieniu całej Rady Ekspertów serdecznie dziękujemy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu za gościnę i ogrom wrażeń.
Przeznaczony był na warsztaty praktyczne.
Mogliśmy obserwować emocje związane z odczuciem niepełnosprawności i ograniczeń na własnej skórze, podczas korzystania ze stanowisk symulacji. Różne wady wzroku, niedosłyszenie, ograniczenia mobilności czy chwytu były wyzwaniem dla dziesiątek osób testujących stanowiska. Jazda na wózku inwalidzkim, blind football, okulary, które pokazują różne wady wzroku, a także sytuacje pokazujące życie w kryzysie zdrowia psychicznego. To i wiele innych stacji pokazała uczestnikom, z czym muszą mierzyć się osoby dookoła nas.
Na początek Sekcja Szkoleniowa Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej zaprosiła na zajęcia integracyjne. Jarosław Sowizdraniuk zaś na ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, biorące pod uwagę możliwości osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Potem można było nauczyć się używania sprzętu ewakuacyjnego (krzeseł, materacy i mat) pod okiem pana Bartosza Wadelskiego z firmy EnSafe.One – Polska.
Dla odważnych był warsztat z technik samoobrony, gdzie Sekcja Walki w Bliskim Kontakcie z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki pokazywała, jak się obronić nawet w przypadku doświadczania niepełnosprawności.
Samorzecznik Piotr Chojna na kolejnych warsztatach opowiedział, jak zbudować przyjazną społeczność dla osób z zespołem Tourette’a. Na zajęciach pani Magdaleny Hołowko zgłębiliśmy temat dysleksji.
W tym roku gospodarzem wydarzenia był Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego, a organizatorami Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie "Twoje nowe możliwości" we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademią Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, Politechniką Wrocławską, Politechniką Opolską, Uniwersytetem Dolnośląskim DSW, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu - Słoneczna Uczelnia, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Szczecińskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem WSB Merito Wrocław (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa).
Znamy kilka sposobów, abyś zainteresował swoją osobą potencjalnego pracodawcę. Jak się wyróżnić z tłumu kandydatów?
Co możesz zyskać w pracy, będąc osobą z niepełnosprawnością w zależności od stopnia/rodzaju? O co warto pytać pracodawcę i co samemu warto wiedzieć?
Coraz więcej młodych zgłasza problemy zdrowia psychicznego. Nie musi to wcale oznaczać, że mogą przeszkodzić ci w dalszym kształceniu.